Dél-Korea változtatna a szexuális bűncselekmények szankcióin
A közelmúltban hozott bírósági ítéletek a férfiakat nem szexuális bűncselekmény, hanem vagyoni károkozás miatt büntették meg, a dél-koreai politikusok pedig most ezen változtatnának.
Dél-koreai politikusok a hatályos törvények módosítását kezdeményezik annak érdekében, hogy a „spermaterrorizmus” büntetendő szexuális bűncselekmény legyen. A lépés egy sor ellentmondásos bírósági ítélet után következik, amelyek „vagyoni károkozásért”, és nem szexuális bűncselekményért büntették azokat a férfiakat, akik titokban nők tárgyaira ejakuláltak.
A szexuális bűncselekményekkel kapcsolatos elnéző bírósági ítéleteket és a társadalmi hozzáállást Dél-Koreában az elmúlt években és a globális „MeToo” mozgalom fényében egyre több kritika érte. Az ondó titokban történő átadása vagy másra kenése (igen, ez tényleg egy létező dolog az országban), amelyet a helyiek „spermaterrorizmusnak” is neveznek, mostanra egy konkrét jelenséggé vált, a helyi aktivisták pedig kiemelik, hogy nincs megfelelő jogi keret az egyértelműen szexuális bűncselekménynek minősülő cselekmény szankcionálására.
2019-ben egy férfi, aki egy nő cipőjét ondóval itatta át, 500 ezer won (128 500 forint) bírságot kapott. A rendőrség akkor azt mondta, hogy a nyomozást „vagyoni kár” vádjával folytatták le, mivel nem léteztek olyan jogi rendelkezések, amelyek alapján szexuális bűncselekmény vádját lehetett volna alkalmazni.
Ugyanebben az évben egy férfit három év börtönre ítéltek többek között „testi sértés kísérlete” miatt, miután egy nő kávéját hashajtóval és némi afrodiziákummal spékelte meg, bosszúból, amiért az visszautasította a férfi közeledését. Annak ellenére, hogy 54 alkalommal az ondóját is hozzáadta a keverékhez és más tárgyakra kente, a bűncselekményt nem ismerték el szexuális bűncselekményként, mivel nem állapítottak meg szexuális erőszakot.
2021 májusában pedig egy férfi köztisztviselőt 3 millió won (771 ezer forint) pénzbüntetésre ítéltek „vagyoni kár” vádjával, amiért fél év alatt hatszor ejakulált női kolléganője kávéspoharába. A bíróságnak akkor azt az ítéletet sikerült meghoznia, hogy tettei „tönkretették” az edény használhatóságát. A helyi média azonban továbbra is számos további „spermaterrorizmusról” számol be.
A dél-koreai törvények szerint az elkövetőnek erőszakot vagy megfélemlítést kell gyakorolnia ahhoz, hogy a bűncselekményt szexuális bűncselekménynek, például molesztálásnak vagy nemi erőszaknak ismerjék el. Büntetendőek a digitális vagy online szexuális bűncselekmények is.
Baek a múlt hónapban nyújtott be a nemzetgyűlésnek egy törvénymódosító javaslatot, amely a büntetendő szexuális bűncselekmények körét a nem fizikai érintkezésre is ki akarja terjeszteni a szexuális szégyent keltő tárgyak vagy anyagok átadásával.
Hasonló törvényjavaslatot nyújtott be tavaly decemberben Baek párttársa, Lee Su-jin parlamenti képviselő is, amely szintén az „illetlen cselekmények” fogalmának kiterjesztését javasolja az ország büntető törvénykönyvének módosításával. A nemzetgyűlés még egyik törvényjavaslatot sem vitatta meg.
A Women’s News elemzése szerint több esetben is előfordult, hogy a bírák a „spermaterrorizmust” fizikai kontaktus hiányában is molesztálásnak ismerték el, de a közelmúltbeli, ezzel kapcsolatos bírósági ügyek mintegy 53 százalékában felfüggesztett büntetést szabtak ki az elkövetőkre. A 44 közelmúltbeli rendőrségi ügyből 26-ot molesztálással, 17-et pedig vagyoni kárral vádoltak, ami a hatályos jogszabályok eltérő értelmezésére utal, amit a javasolt módosítás tisztázna.
„Minden szexuális bűncselekmény bűncselekmény. Ez nem egy véletlenszerű erőszakos cselekmény az utcán, hanem egy bizonyos nemet vesz célba” – mondta Choi Won-jin, a Korean Womenlink nevű civil csoport főtitkára, aki szerint az ilyen cselekmények egyben nők elleni gyűlölet-bűncselekmények is.
Dél-Korea az elmúlt években némi előrelépést ért el a jogrendszer javítása terén: az illegális szexuális videók birtoklása mostantól három évig terjedő börtönbüntetést von maga után, és a zaklatók hamarosan súlyosabb büntetésre számíthatnak.