Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,83 Ft
Euró
393,33 Ft
Font
460,60 Ft
Bitcoin
70,533 $

Tovább csúszhat a NASA Hold-missziója

Az amerikai űrügynökség egyik bennfentes körökben mozgó forrása szerint a Space Launch System (SLS) rakéta fejlesztései ismét akadoznak.

NASA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Habár 2021-re tervezték az Artemis-missziók kulcsfontosságú alapkövének első tesztrepülését, az SLS leghamarabb csupán 2022-ben emelkedhet a magasba – olvasható az Ars Technica magazin cikkében.

A pilóta nélküli Artemis I-gyel eredetileg a Holdra szerettek volna eljutni, majd onnan visszajönni egy napon belül, ám úgy tűnik, hogy az újabb holdra szállást megcélzó projekt első küldetésére még legalább egy évet várnunk kell. Soron kívül Kocsis Máté Magyar Péterről: „Nem ember és nem apa az ilyen”

A forrás megerősítette, hogy az SLS és az Orion űrhajó indulásának elhalasztásáért a koronavírus-járvány miatti lezárások a felelősek, a mérnökök ugyanis csak korlátozott üzemmódban tudták végrehajtani azokat a munkákat, amelyek révén már 2016-ban ki kellett volna lőni az univerzumba a rakétát.

A NASA jelenleg a rezgésteszteket végzi az SLS-en, melynek révén megnézhetik, mennyire strapabíró a szerkezet, illetve képes-e átvészelni a világűrben uralkodó extrém időjárási körülményeket.

Ezeknek az ellenőrzéseknek júliusban véget kellett volna érni, ám a Kennedy űrközpont környékén egyre súlyosbodó járványhelyzet következtében sorra elnapolták a szükséges műveletek lebonyolítását.

Nem csupán a pandémia érintette érzékenyen a programot, korábban ugyanis több milliárd dollárral túlköltekezték magukat, így a kormány segítségére szorultak, nem mellesleg a SpaceX-szel kötött szerződés értelmében is jelentős pénztől estek el, amit nehezen tudtak pótolni.