Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,38 Ft
Euró
393,57 Ft
Font
460,35 Ft
Bitcoin
70,199 $

Csillagászok észrevehették egy fekete lyuk születését

Nem mindennapi jelenségnek lehettek szemtanúi asztronómusok, minden bizonnyal ugyanis egy kisebb méretű fekete lyuk keletkezését figyelhették meg.

Twenty20
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

2018-ban a csillagászok egy rejtélyes jelet észleltek, amely mintegy 200 millió fényév távolságból érkezett – először azt hitték, hogy egy szupernóva, de sokkal fényesebb és gyorsabb volt, mint bármely korábbi csillagközi robbanás.

Az esemény, amely később a hozzá illő „Tehén” becenevet kapta, évekig fejtörést okozott a tudósoknak. Az MIT csillagászokból álló csapata a szokatlan villanást egészen a forrásáig követte nyomon, majd rátaláltak nagy energiájú röntgenimpulzusok millióra, amelyek szabályos időközönként, 4,4 ezredmásodpercenként villantak fel. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

A csillagászok összeszedték az adatokat, és megállapították, hogy a felvillanásokat kibocsátó objektum legfeljebb 1 000 kilométer széles lehet, tömege pedig kevesebb mint 800-szorosa a Nap tömegének, vagyis nem elég nagy ahhoz, hogy egy kifejlett fekete lyuk legyen.

Valószínűleg egy kompakt objektum születését fedeztük fel egy szupernóva szívében” – mondta Dheeraj Pasham, az MIT kutatója és a Nature Astronomy című folyóiratban a héten megjelent tanulmány vezető szerzője.

A másik potenciális magyarázat szerint a „Tehén” valójában mégiscsak egy szupernóva volt, amely egy haldokló neutroncsillag létrejöttéhez vezetett, ám ez a robbanás sokkal erősebbnek bizonyult, mint amire egy ilyen esemény során számítani lehet.

Az energia mennyisége nagyságrendekkel több volt, mint egy tipikus magösszeomlásos szupernóva esetében; a kérdés csak az, hogy mi hozhatta létre ezt a további energiaforrást. Mindez normális szupernóvákban is előfordul, de eddig még nem láttunk ilyet, mert ez egy rendezetlen folyamat. Úgy gondoljuk, hogy ez az új bizonyíték megnyitja a lehetőséget a bébi fekete lyukak és a bébi neutroncsillagok detektálására” – magyarázta Pasham.

Pasham és csapata most azt vizsgálja, hogy a szupernóva során valóban születhetett-e egy kisebb méretű fekete lyuk. Bármi is legyen a végeredmény, a felfedezés átírhatja az univerzum megértésének módját, és talán a kompakt égitestek egy teljesen új osztályára bukkanhatnak, amit eddig egyszer sem sikerült beazonosítani.