Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,11 Ft
Euró
393,73 Ft
Font
461,02 Ft
Bitcoin
70,074 $

A ChatGPT nem lehet társszerző a tudományos folyóiratoknál

Ezzel szemben azonban egyes folyóiratoknál lehetővé teszik a kutatók számára, hogy a mesterséges intelligenciát használják a kutatás nyelvezetének javítására.

Fotó: Unsplash/Khaleelah Ajibola
Technológia

Borbély Fanni

Szerkesztő

A ChatGPT, az OpenAI chatbotja már megannyi verset, esszét, de még kódrészletet is írt, ám egyre valószínűtlenebbnek tűnik, hogy a közeljövőben szerzői elismerést kap egy lektorált tanulmány társszerzőjeként. A Guardian jelentése szerint ugyanis az olyan nagy tudományos kiadók, mint a Springer Nature és az Elsevier leszögezték, hogy a ChatGPT-t nem tekintik szerzőnek publikációikban.

Tavaly novemberi indulása óta a ChatGPT felhasználók millióinak kérdéseire válaszolt, legyen szó akár bonyolult definíciók magyarázatáról, akár egy esszé megírásáról egy irodalmi személyiség stílusában. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Magdalena Skipper, a Nature tudományos folyóirat főszerkesztője a Verge-nek elmondta, hogy azért nem lehet társszerző a ChatGPT, mert egy szerző nem csupán egy kutatási cikket ír meg, hanem több szerepet is vállal a kutatásban: például kísérleteket tervez, elvégzi azokat, levelezik más tudósokkal és a sajtóval, és nem utolsó sorban elmagyarázza az eredményeket.

Mivel azonban a mesterséges intelligencia erre nem képes, a kiadó sem úgy tekint rá, mint aki megérdemli azt az elismerést, mint a hús-vér kutatók. Egy másik nagy kiadó, az Elsevier pedig azon az állásponton van, hogy irányelvei megengedik a kutatóknak, hogy a mesterséges intelligenciát a kutatási cikk olvashatóságának és nyelvezetének javítására használják, de azt nem engedik, hogy az adatok értelmezésére és tudományos következtetések levonására használják a chatbotot.

Ezzel Skipper is egyetértett ezzel, hozzátéve, hogy a mesterséges intelligencia eszközei nagyszerű „kiegyenlítési lehetőséget” nyújtanak azon kutatóknak, akiknek nem az angol az anyanyelve.