CDC: 90 százalékos hatékonyságú a Moderna és a Pfizer oltóanyaga a fertőzéssel szemben
A Pfizer-BioNTech és a Moderna koronavírus elleni vakcinája jelentős hatékonysággal bír a fertőzés megakadályozásában a valódi élet biztosította környezetben egy hétfőn bemutatott tanulmány szerint.
Az Egyesült Államok Járványügyi és Betegségmegelőzési Központjának (CDC) tanulmánya 4000 egészségügyi dolgozó, rendőr, tűzoltó és más nélkülözhetetlen dolgozó vizsgálatával készült. Az eredmények szerint a védőoltás első dózisa 80 százalékkal csökkentette a megfertőződés kockázatát, a második dózis pedig 90 százalékkal – írja a Washington Post.
A tanulmány eredményei megegyeznek az Izraelben, az Egyesült Királyságban, a Texasi Egyetemen és a Dél-Kaliforniában végzett, a védőoltások hatékonyságának megállapítása érdekében folytatott klinika tesztek megállapításaival.
A szakértők szerint a CDC jelentése különösen jelentőséggel bír, hiszen olyan személyek adatainak az elemzésével készült, akik különböző csoportokból származnak, ám mind a frontvonalon dolgoznak a járványhelyzetben, és nagyobb valószínűséggel találkoznak a vírussal, fertőződnek meg és adják tovább azt, mint mások.
A hat különböző államban élő munkavállalók december közepe és március közepe között kapták meg a koronavírus elleni védőoltás első dózisát (a Moderna vagy a Pfizer oltóanyagából). A kutatás során nemcsak azt vizsgálták, hogy jelentkeznek-e tünetek a résztvevőknél, hanem azt is figyelték, hogy kimutatható-e náluk a fertőzés.
A 2479, mindkét dózissal bíró résztvevőből csak hárman kapták el a fertőzést, azon 477 személy közül, akik a vakcinának csak az első adagját kapták meg, nyolcan fertőződtek meg a Covid-19-cel. Összehasonlításképpen: a 994 nem beoltott személy közül 161-en kapták el a fertőzést. A résztvevők közül senki nem vesztette életét a megbetegedés következtében.