A boltok polcai üresek, az emberek pánikvásárlásba kezdenek – mi lesz így a boltokkal?
Az élelmiszeripari szervezetek arra sürgetik a brit kormányt, hogy egy új, 12 hónapos vízumot vezessenek be annak érdekében, hogy több tengerentúli munkavállaló menjen az országba.
A mezőgazdasági és élelmiszeripari szervezetek pánikvásárlásokra és a szupermarketek üres polcaira figyelmeztettek és sürgették a kormányt, hogy kezelje a munkaerőhiányt. A szervezetek szerint a vállalatoknak engedélyt kell adni arra, hogy több tengerentúli munkavállalót alkalmazhassanak, hogy enyhítsék a hiányt, és biztosítsák, hogy elegendő élelmiszert tudjanak betakarítani, feldolgozni és a boltokba szállítani.
A National Farmers’ Union (NFU) által Boris Johnsonhoz intézett nyílt levélben 12 élelmiszer- és italszakmai csoport azt írta, hogy az élelmiszer- és mezőgazdasági ágazat „pengeélen táncol” a teljes ellátási láncban tapasztalható „bénító” munkaerőhiány miatt. Arra kérték a kormányt, hogy vezessen be egy új „Covid Recovery” vízumot, amely lehetővé tenné a cégek számára, hogy több külföldi munkavállalót alkalmazzanak az országban, és kezeljék az ágazatban keletkezett munkaerőhiányt.
Az új vízum csak 12 hónapra szólna, és rövid távú sürgősségi választ jelentene a munkaerőhiányra, amely miatt számos üzlet és étterem nem tudta feltölteni a polcait. Amellett, hogy a nagy márkák, köztük a McDonald’s is küzd, hogy minden termékük elérhető legyen, a földeken is munkaerőhiány van, ami azt jelenti, hogy több tonna ehető élelmiszer megy veszendőbe.
A levélben követelik továbbá a brit gazdaságok számára a szezonális munkavállalók rendszerének tartós kiterjesztését, valamint annak hivatalos felülvizsgálatát, hogy milyen hatással volt az élelmiszerágazatra a szabad mozgás megszüntetése az ország EU-ból való kilépésével. A kormány szóvivője azonban ragaszkodott ahhoz, hogy az Egyesült Királyság még mindig „rendkívül rugalmas élelmiszer-ellátási lánccal” rendelkezik, amely képes megbirkózni az utóbbi idők „példátlan kihívásaival” – írja az Independent.