Bolygók belsejében rejtőzhet a misztikus sötét anyag
Kutatók szerint hatalmas gázóriások közepében kell keresnünk a rejtélyes matériát, nem pedig az univerzum különböző neutroncsillagainak közelében.
Tudósok szerint a gravitációs erők kölcsönhatása következtében a sötét anyag folyamatosan egymással érintkezhet, miközben elpusztíthatják a környezetükben lévő sztenderd anyagot, óriási, robbanékony hőhullámokat előidézve – olvasható a Wired magazin riportjában.
Mindezekből kifolyólag joggal kereshetnék őket a csillagok belsejében, ám kutatók sokkal inkább a galaxis centrumához közel lévő exobolygókat vizsgálnák meg, szerintük ugyanis ezek az égitestek valósággal burjánozhatnak sötét anyagban.
Elméleti fizikusok legújabb hipotézise alapján a következő generációs űrteleszkópokat mindenképpen a Tejútrendszerhez hasonló csillaghalmazok közepére kellene szegezni, ha detektálni szeretnék az asztronómusok a jövőben ezt a misztikus matériát.
Rebecca Leane, az MIT és a SLAC laboratóriumának asztrorészecske-kutató fizikus professzora a lap megkeresésére elmondta, a Tejútrendszerben található sötét anyag rendelkezhet kellő energiával ahhoz, hogy a gázóriások szifonként felszívják tartalmukat.
„Amint egy bolygó atmoszférájába kerülnek, a részecskék összevissza ütközhetnek egymással, mint a biliárd golyók. Protonnal való érintkezéskor hőt adnak le, majd pedig eltávolodnak egymástól, kialakítva egy természetes cirkulációt” – magyarázta Leane.
Még jó pár évet kell várniuk a kutatóknak ahhoz, hogy bebizonyíthassák teóriáikat, hiszen a jelenleg Föld körüli pályán lévő Hubble űrtávcső nem képes ezekre a finom mérésekre, a James Webb űrteleszkóp azonban rendelkezni fog a detektáláshoz szükséges mérőműszerekkel, a NASA azonban még mindig kivár a világűrbe való kilövésével.