Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Biztonságosabb és olcsóbb rákgyógyszert alkottak meg orosz tudósok

A Tyumenyi Egyetem nemzetközi kutatócsapata elsőként hozott létre olyan nikkel-alapú kémiai komplexet, amellyel hatékonyan elpusztíthatóak a daganatos elváltozásokat okozó ráksejteket.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Tyumenyi Egyetem nemzetközi kutatócsapata elsőként hozott létre olyan nikkel-alapú kémiai komplexet, amellyel hatékonyan elpusztíthatóak a daganatos elváltozásokat okozó ráksejteket.

A vadonatúj készítménnyel megoldást találhattak a rezisztenciával kapcsolatos problémákra, ugyanis a rákszövetek bizonyos terápiákra egyáltalán nem reagáltak, ugyanis ellenállóvá váltak a gyógyszerekkel szemben. Soron kívül Nagyon jól járnak a SZÉP-kártyások: jön az új zseb és a megemelt keretösszeg

Mindez idáig platina-vegyületeket használtak különböző rákfajták leküzdésére, ez az eljárás viszont rendkívül költséges, rengeteg mellékhatással járnak, legfőképpen pedig a ráksejtek hamar kiépíthetik ellenük a rezisztenciájukat.

A New Journal of Chemistry tudományos folyóiratban nemrég megjelent tanulmányban a kémikusok most egy új megoldásra bukkantak, melynek értelmében akár nikkellel pótolhatják az értékes nehézfémet.

A Tyumenyi Egyetem tudósai török, iráni és spanyol specialisták közreműködésében lefolytatott kísérletek során el tudták érni, hogy a tüdőben rákellenes hatást fejtsenek ki azok a nikkel-alapú komplexek, amelyekkel a platina-vegyületeket helyettesítették.

„A platinához képest a nikkelnek sokkal gazdagabb molekuláris geometriája van, aminek köszönhetően a komplexek sokkal fejlettebb tulajdonságot alakíthatnak ki, ezáltal magát a gyógyszert is fejleszteni lehet – megálljt parancsolhatunk a ráksejtek rezisztenciájának, és kiküszöbölhetjük a negatív mellékhatásokat.”

mondta Damir Szafin, a Tyumenyi Egyetem professzora.

Az új gyógyszerek előállításához hidrazonokat alkalmaztak, amikkel a biológiai rendszerek működését imitálták. Szafin elárulta, hogy ezen kémiai anyagok biológiai aktivitásának hála a fémkomplexek kialakulását lehet elősegíteni, ezáltal javítható az effektivitásuk.