Bitcoin-farmot épített egy orosz olajcég Szibériában
A Gazpromneft nevű orosz olajvállalat egy egészen különleges kiegészítővel látta el a Szibériában található olajfúró mezejét – egy működőképes kriptovaluta-bányász farmot hozott létre a tundra közepén.
A Gazpromneft nevű orosz olajvállalat egy egészen különleges kiegészítővel látta el a Szibériában található olajfúró mezejét – egy működőképes kriptovaluta-bányász farmot hozott létre a tundra közepén.
A CoinDesk portál információi szerint a Gazprom orosz olajipari óriás leányvállalata a többlet szén-dioxid emissziót kriptobányász számítógépek üzemeltetéséhez alkalmazza. Bár kifejezetten furcsa kombinációról van szó, az ötletnek van valóságalapja, hiszen az elveszett energiát kriptovaluták előállítására használják fel.
A kőolaj feltárása közben rengeteg felesleges gáz, főként metán és egyéb természetes kémiai szerves anyagok szabadulnak fel, amelyeket az üzemek képtelenek kontrollálni. A cégek általában elégetik ezeket a gázokat annak érdekében, hogy ne kerüljenek be az atmoszférába, ezért is láthatunk mindig óriási lángcsóvákat az olajfúrótornyok tetején.
Mivel égéskor az üvegházhatású gázok rangsorolása alapján a rendkívül veszélyes metánból mérsékelten káros szén-dioxid képződik, minimalizálni tudják a károsanyag-kibocsátást, a felgyülemlett többletenergiát és többlethőt azonban mindezidáig nem tudták hasznosítani.
Ez most változhat, hiszen a hőt közvetlenül elektromossággá alakítják majd, amelyet a szibériai mezőkre telepített szerverházakban bitcoin-bányászatra alkalmazhatnak. Nem ez az első eset a világon, hogy valaki ilyen meglepő megoldással rukkoljon elő, az Egyesült Államokban is megnyíltak már bitcoin-farmok az olajmezőkön az elmúlt években.
A Gazpromneft nemcsak saját magának, hanem más cégek számára is elérhetővé tette a kriptovaluta-bányászat lehetőségét – ehhez csupán azt kell tenniük, hogy elküldik a vállalatnak azokat az eszközöket és szervergépeket, amelyeket telepíteni kívánnak bitcoin-termelés céljából.
Egyelőre úgy tűnik, működik a rendszer, ugyanis egyetlen hónap alatt 1,8 bitcoint termeltek, ami a mai árfolyamon körülbelül 15 millió forintnak felel meg, bár ehhez 49,5 ezer köbméter többletgázt kellett elégetniük.