Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Bevállalnád, hogy szándékosan megfertőzzenek koronavírussal a tudomány nevében?

A következő hetekben kezdődik meg az Egyesült Királyságban egy erősen vitatott új tanulmány, melynek célja az új oltóanyagok és kezelések kidolgozása a koronavírus ellen.

...svg content...CDC
Egészség/Életmód
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Egyesült Királyság etikai testülete jóváhagyta a „Human Challenge” névre keresztelt programot, melynek célja, hogy a fiatal és egészséges önkénteseket szándékosan megfertőzzék a koronavírussal. Ez az első ilyen jellegű tanulmány, mely miatt sokan elgondolkodhatunk, vajon ki akar önként jelentkezni a szándékos fertőzésre egy olyan vírussal, mely világszerte több mint kétmillió ember halálát okozta.

A kutatók legfeljebb 90 önkéntest keresnek 18-30 év közötti korosztályban, akiknél a legcsekélyebb a koronavírus-fertőzés kockázata. Az önkénteseket pénzbeli jutalommal kompenzálják, mely közel 1,4 millió forintos összegnek felel meg, mindezt egy közel egy évig tartó tesztelésért cserébe. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Dr. Andrew Catchpole, a hVIVO tudományos főtisztviselője elmondta, bár több ezer ember ajánlotta már fel részvételét a programban, a tanulmány továbbra is kizárólag olyan önkénteseket keres, akik korábban nem estek át a koronavírus-fertőzésen, és megfelelnek az egészségügyi kritériumoknak. A 23 éves Jacob Hopkins például úgy véli, minden felmerülő kockázattal tisztában van, és a szigorú előzetes szűrések eredményei alapján igen csekély az esélye annak, hogy fiatal és egészséges szervezete komolyabban megsínyli majd a koronavírus-fertőzést.

Bár elsőre kissé túlzásnak tűnhet a gyakorlat, az emberi tesztelés egyébként meglehetősen gyakori, miután az egészséges embereket eddig is kitették bizonyos vírusoknak – természetesen ellenőrzött körülmények között –, és előre meghatározott ideig megfigyelték őket. A hVIVO, a tanulmány egyik úttörő szervezete már 50 különböző vizsgálatot végzett több mint 3000 önkéntes bevonásával olyan vírusokkal, mint a respiratoris syncytialis vírus (RSV), az emberi rhinovírus (HRV) vagy az influenza. A hVIVO honlapján is szerepel, hogy a „Human Challenge” programot számos betegség, köztük a malária, a tífusz, a norovírus, a nátha és az influenza elleni oltások és kezelések kifejlesztéséért alkalmazzák.

A tanulmányt az Egyesült Királyság kormányának oltási munkacsoportja, az Imperial College London, a Royal Free London NHS Foundation Trust és a hVIVO végzi közösen, melynek fő célja, hogy segítse a tudósokat a fertőzés abszolválásához szükséges lehető legkisebb mennyiségű koronavírus előállításában, melyre már reagál az emberi szervezet és az immunrendszer.

A szándékos fertőzés az önkéntesek orrnyílásán keresztül fog megtörténni, ezt követően pedig szigorú felügyelet mellett 14 napig karanténban tartózkodnak majd, a résztvevők állapotának noymon követésére pedig azt ezt követő 12 hónapban kerül sor. A rendszeres vér- és pulzusvizsgálatok mellett a résztvevők kártyákat fognak kapni, melyekkel tesztelhetik esetleges íz- és/vagy szaglásvesztésüket, valamint kognitív tesztekkel ellenőrzik majd az esetleges neurológiai szövődményeket.

A rendhagyó tanulmány adatai egyértelműen jelentősen megkönnyítik a vakcina hatékonysági tesztjeinél alkalmazandó modell felépítését, valamint olyan alapvető tudományos kérdésekre adhat választ, melyek a hagyományos vizsgálatok során nem megállapíthatók, például, hogy pontosan milyen típusú immunválaszra van szükség a szervezetben, mely védelmet nyújt az újrafertőződés ellen.

Az Egyesült Királyság már legalább egy adag oltóanyagot sikeresen beadott 15 millió polgárnak, így jogosan merülhet fel a kérdés, hogy vajon miért van szükség erre a vitatott tanulmányra, ha már rendelkezésre állnak hatékony oltóanyagok a koronavírus ellen. A kutatók azonban ragaszkodnak ahhoz, hogy a koronavírus új mutációinak rohamos terjedése indokolttá teszik a kutatás elvégzésének jelentőségét, lehetőleg minél több szempontot figyelembe véve.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.