Beperli a kormányt egy michigani férfi, amiért repülési tiltólistára helyezték
Egy michigani férfi szerint a kormánytisztviselők tévesen helyezték a repülési tiltólistára, miután nem volt hajlandó az FBI informátorává válni.
Ahmad Cheblit csaknem három évvel ezelőtt keresték meg az FBI ügynökei, akik azzal vádolták, hogy a férfi tagja a Hezbollah terrorszervezetnek. A férfit sokkolta a vád, ezt követően pedig hevesen tagadta, hogy bármi köze lenne a szervezethez, ennek ellenére mégis felkerült a repülési tiltólistára.
Az Amerikai Állampolgári Jogi Szövetség által benyújtott kereset szerint a kormány „az embereket repülési tiltólistára helyezi, csupán egy „alapos gyanú” szerint, mellyel alkotmányellenes és homályos kritériumok teljesülnek. Az Egyesült Államok repülési tiltólistáján sajnos sokkal több muszlim, arab, közel-keleti vagy ázsiai származású ember szerepel, mely kérdéseket vet fel a hátrányos megkülönböztetésről.
Chebli egy nyilatkozatban osztotta meg a történteket, elmondása szerint pedig amikor az FBI megkereste, és megvádolta azzal, hogy a Hezbollah terrorszervezet tagja, a férfi tagadta az állítást, ezt követően az ügynökök megfenyegették őt és családját, majd nyomást gyakoroltak rá, hogy informátorként dolgozzon az FBI-nak, melyet Chebli visszautasított.
A férfi elmondása szerint, mikor nem volt hajlandó engedni a kormány kényszerének, nevét feljegyezték az amerikai repülési tiltólistára, és határozatlan időre eltiltották az utazástól, mellyel komolyan megbolygatták a férfi életét, hiszen e korlátozással nem tud eleget tenni kötelezettségeinek, és nem tudja meglátogatni családját sem.
A kormányzati dokumentumok alapján a jelentős muszlim és arab lakosságú Michiganben a kormány aránytalanul komolyabb figyelemmel kísérte tevékenységüket, mint bármely más származású lakosét. A bírósági dokumentumok alapján az FBI ügynökei azért akarták beszervezni a férfit, mert „informátorként lenne hasznos nyelvtudása, libanoni háttere és mérnöki technikai szakértelme miatt”, ám a férfi végül nem engedett a kényszernek.
Amióta Chebli megtudta, hogy felkerült a repülési tiltólistára, folyamatosan azon dolgozik, hogy törvényes eljárás keretein belül tisztázza nevét, azonban elmondása szerint minden törekvése hiábavaló, mert a szövetségi kormány nem tett eleget jogos kérésének – írja a CNN.
A tiltólistára helyezés komoly kérdéseket vet fel a visszaélésekkel kapcsolatban, és az sem elhanyagolható, hogy Chebli esete óta nem csak őt, de családját is megfigyelik, a repülőtéren például egy komplex ellenőrzésen kellett átesniük, mindezt azért, mert a férfi korábban nem volt hajlandó informátorként dolgozni az FBI-nak.