Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Bámulatos fotókon a Jupiter sarki fényei

Bámulatos fotókon a Jupiter sarki fényei

Bámulatos fotókon a Jupiter sarki fényei
Unsplash / NASA

Az új fotókon korábban sosem látott részletek figyelhetők meg, amelyek segíthetnek jobban megismerni a hatalmas gázóriás magnetoszféráját.

Naprendszerünk legnagyobb bolygója, a Jupiter sarki fényeit örökítette meg a James Webb űrtávcső. Az Európai Űrügynökség (ESA) közleménye alapján az új fotókon korábban sosem látott részletek figyelhetők meg, amelyek segíthetnek jobban megismerni a hatalmas gázóriás magnetoszféráját – derül ki a beszámolóból. Itt fontos megjegyezni: sarki fény akkor jön létre, amikor egy bolygó légkörébe magas energiájú, töltött részecskék jutnak a mágneses pólusok közelében. A részecskék összeütköznek az atmoszférában található oxigén- és nitrogénrészecskékkel, amelyek ennek hatására különböző színű fényt bocsátanak ki.

A Földön ezek a töltött részecskék jellemzően napkitörésektől származnak, ám a Jupiter esetében emellett más forrásuk is lehet. A bolygó erős mágneses mezeje a környező részecskéket is a légkörbe vonzza, amelyek egy része a vulkanikusan nagyon aktív, Io nevű holdjától származik. A Jupiteren ezért több százszor nagyobb kiterjedésűek és erősebb fényűek a vörösen, zölden és lilán ragyogó sarki fények, mint a Földön – magyarázzák. A kutatók a James Webb segítségével azt szerették volna megtudni, milyen gyorsan változnak a sarki fények a hatalmas bolygón. A tudósok eddig azt feltételezték, hogy a fények nagyjából negyedóránként, lassan kialszanak, majd újra felélénkülnek.

Ám a mostani megfigyelések ehelyett azt mutatták, hogy a sarki fényt képző régiók folyamatosan ragyognak és szinte másodpercenként változnak. A 24.hu a közleményre hivatkozva azt írja, az új fotók nyomán egy új rejtély is kibontakozott: a James Webb képein feltűnő legragyogóbb fények ugyanis a Hubble űrtávcső korábbi fotóin nem látszanak. Ezt azzal lehetne megmagyarázni, hogy a Jupiter légkörébe egyszerre jutnak be kifejezetten nagy és nagyon kis töltöttségű részecskék, ami jelenlegi tudomásunk szerint lehetetlen.


Ebben a cikkben arra is kitértünk, hogy a hawaiii Haleakala vulkánon található Inouye Napteleszkóp német fejlesztésű Visible Tunable Filtergraph (VTF) műszere tizenöt év előkészítő munka után készítette el első lenyűgöző felvételeit, amelyeken minden eddiginél pontosabban figyelhetők meg a Nap felszínének részletei. A forradalmi technológiának köszönhetően a napkutatás új korszaka kezdődhet. Mindemellett arról is beszámoltunk, hogy különös megállapításra jutott egy tanulmány, melyben azt állítják, hogy többet tudunk a Mars felszínéről, mint a földi óceánok mélyéről.