Az USA támogatja a radioaktív hulladék tengerbe való kiöntését
Az Egyesült Államok annak ellenére pártolja Japán radioaktív szennyvízzel kapcsolatos elrugaszkodott ötletét, hogy Kína és Dél-Korea is élesen kritizálta a távol-keleti ország tervezetét.
Szuga Josihide, Japán miniszterelnöke április elején bejelentette, hogy határozatlan időre elhalasztották a több mint 1,2 millió tonnányi sugárfertőzött szennyvíz tengerbe való kiáramoltatását, ami a Fukusima Daicsii atomerőművet ért katasztrófa következtében halmozódott fel a környéken.
A Business Insider jelentéséből kiderült, hogy a kormányfő ötletét bár sem Japánban, sem a környező országokban nem támogatták, az Egyesült Államok teljes mellszélességgel kiállt szövetségese mellett, mondván más megoldás nincs a helyzet rendezésére.
Mivel a szóban forgó szennyvízben a radioaktív trícium koncentrációja a nemzetközi sztenderdekben meghatározott 2,5 százalékos határérték alá esett, ezért gyakorlatilag bármiféle szankciók és következmények nélkül kiereszthetnék az óceánba a hulladékot, függetlenül attól, hogy ezzel végeláthatatlan károkat okozhatnának a tengeri ökoszisztémában.
John Kerry, az Egyesült Államok klímanagykövete elmondta, az USA magabiztos abban, hogy a japán kormány lefolytatta a szükséges konzultációkat és tárgyalásokat a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökséggel azelőtt, hogy meghozták volna végső döntésüket.
Mindezek apropóján az USA támogatni fogja Japánt abban, hogy a radioaktív hulladéknak minősülő víztömeget a Csendes-óceánba öntsék, hovatovább készen állnak arra is, hogy ezt hivatalos dokumentumokban rögzítsék.
Kerry figyelmeztetett, az Egyesült Államok árgus szemekkel fogja nyomon követni a folyamatokat, hiszen elengedhetetlenül fontosnak tartják, hogy a procedúra során megőrizzék a lakosság egészségét.