Az európai országok háromnegyedénél növekednek a vírusos esetszámok
A kontinens nagy része a lakosság mielőbbi beoltására törekszik az esetek egyre komolyabb mértékű növekedésével, a legrosszabb tendencia pedig Közép- és Kelet-Európában figyelhető meg.
Az Egyesült Királyságban meredeken esett vissza a koronavírusos esetek, a kórházi felvételek és a halálozások száma – Európa többi részén azonban egészen más a helyzet. A Sky News elemzése szerint az esetek az európai országok háromnegyedében sajnos egyre csak növekednek, a legnagyobb emelkedés pedig Közép- és Kelet-Európában történik.
A 40 elemzett európai ország közül csak kilencben regisztráltak kevesebb esetet március első hetében, mint február közepén – Portugáliában, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban regisztrálták a legnagyobb visszaeséseket, Spanyolország pedig az egyetlen ország, amelynél alacsonyabb az új fertőzések aránya, mint szeptember végén.
Az egyre növekvő esetszámok komoly aggodalomra adnak okot, mivel a járvány kezdete óta tudjuk, hogy ez a kórházi felvételek növekedéséhez, az egészségügyi rendszerekre nehezedő nyomáshoz, majd esetenként halálhoz vezet. Észtország egyes részein a héten kifogytak a kórházi ágyakból, Csehországnak és Szlovákiának koronavírusos kórházi betegeit más európai országokba kellett költöztetnie, a lett kórházak pedig egy harmadik hullámra készülnek.
Európát akkor sújtották először komoly károk, amikor a járvány tavaly először átterjedt a kontinensre, ám a jelenlegi helyzet némiképp eltérő, mivel ma már több olyan variáns is terjed a világban, amelyek fertőzőbbek, míg a legfrissebb tanulmányok szerint a brit mutáció halálosabb is. Az oltóanyagok bevezetésével az európai régió a járvány megfékezését várja, azonban az engedélyeztetések sebessége némiképp problémás, szembeállítva például az Egyesült Királysággal, ahol igen gyors ütemben zajlik a lakosság tömeges oltása.
A jelenleg rendelkezésre álló aktuális adatok alapján Csehország van a legrosszabb helyzetben, ám a többi európai ország sem áll túl fényesen a vírus tekintetében. Az Egyesült Királyság lakosságának már több mint egyharmadát beoltotta a vakcina első adagjával, ám mivel az európai esetszámok egyre csak növekednek, a britek sem pihenhetnek meg, hiszen fennáll az újrafertőződés veszélye.