Az EU az aláírt szállítási szerződés bemutatására szólítja fel az AstraZenecát
Egy uniós tisztviselő a szállítási késedelmekkel kapcsolatos aggodalmának hangot adva közölte, hogy az Európai Unió felkéri az AstraZenecát, tegye közzé a korábban aláírt oltóanyag-szállítási szerződést.
Az EU jelenleg korlátozott tempóval tudja biztosítani az oltási programokat a régióban, különösen a korábbi tagállammal, az Egyesült Királysággal szemben van masszív csúszásban a szállítással. A szállítási kapacitás okozta aggodalmak egyre csak fokozódnak, mióta az AstraZeneca és a Pfizer is bejelentette a szállítások korlátozását az elmúlt hetekben.
Pascal Soriot, az AstraZeneca vezérigazgatója kedden úgy nyilatkozott, az uniós szerződés a lehető legnagyobb erőfeszítéseket tűzte ki záradékul, mely állítása szerint nem kötelezi a vállalatot a szállítások konkrét ütemtervének betartására. Az AstraZeneca, mely a brit Oxford Egyetem együttműködésével fejlesztette ki oltóanyagát kijelentette, hogy belga gyárának kapacitási problémái okán az első negyedévben csökkenteni fogja az EU ellátását. Az uniós tisztviselő szerint az EU tagállamainak mindössze 31 millió adag vakcinát terveznek leszállítani, mely 60 százalékkal kevesebb a korábban meghatározott mennyiséghez képest.
Az EU álláspontja szerint az irreálisan gyors felülvizsgálat elfogadhatatlan volt, és arra szólította fel a vállalatot, hogy találjon megoldást a helyzet orvoslására, az EU továbbá nem találta megfelelőnek a későbbi ajánlatot, mely szerint februárban növelnék a gyártási kapacitást, hogy előrehozzák az első szállításokat. Egy uniós tisztviselő szerint az AstraZeneca először visszamondta az EU Bizottsággal szerda este tartandó ülést, azóta azonban a cég egy új időpontot kért a Bizottságtól, így az ülésre csütörtökön kerül majd sor.
A CNA azt írja, az AstraZenecával kötött uniós szerződés előzetes megállapodása legalább 300 millió adag oltóanyag leszállítására vonatkozik feltéve, hogy a vakcinát biztonságosan és hatékonyan, valamint az előírt és jóváhagyott dózisokban adják be. A vállalat vezérigazgatója szerint a megállapodásban szereplő záradék nem jelenthet konkrét kötelezettségvállalást, ugyanis egy olyan termékről van szó, mely még nem létezik.