Aszteroidák kutatására használnák a Kína által kifejlesztett űrmacskát
A szakemberek szerint a fejlesztés megváltoztathatja az aszteroidák kutatását, és javíthatja az űr erőforrásainak felhasználását.
Kínai kutatók szerint hatékonyabban lehetne kihasználni az űr által kínált erőforrásokat, ha a mikrogravitációs környezethez alkalmazkodni tudó robotokat használnának. Ennek eredménye lett az első űrbéli robotmacska, amely a kínai Haerpini Technológiai Intézet kutatóinak fejlesztése. A beszámoló szerint a robot ahelyett, hogy az őt erősen stabilizáló hardverre hagyatkozna, „modellmentes” vezérlőrendszert használ, hogy összehangolt módon tudja mozgatni a lábát.
Az ilyen kialakítás lehetővé teszi a robot számára, hogy a levegőben vegye fel a helyes testtartást, képes legyen dönteni egy mozdulatsor közben, és ha szükség van rá, akár meg is változtassa az irányát. Az Interesting Engineering beszámolója alapján mindez lehetővé teszi, hogy alacsony gravitációs környezetben, például egy aszteroidán, vagy akár a Holdon közlekedjen – részletezi a HVG a cikkre hivatkozva.
Mint írják, az alacsony gravitációs környezet komoly kihívást jelent a mérnökök számára, azt ugyanis emiatt nem lehet olyan könnyen robotokkal feltárni. Az aszteroidák azonban különösen fontos elemei a Naprendszernek: amellett, hogy a történetét is fel lehet tárni velük, erőforrásként is tekinteni lehet rájuk, amelyek segíthetik a jövőbeni űrutazást és űrkutatást. Csakhogy az alacsony gravitáció miatt a Földön megépült roverek nem tudnak úgy közlekedni rajta, mint normál környezetben, ugyanis jóval kisebb emiatt a tapadásuk – jegyzik meg.
A South China Morning Post szerint ezért fejlesztették ki a kínai kutatók a robotmacskát, amelynek rendszere a megerősítő tanulás révén képes ugrás közben beállítani a helyes testtartását. A tesztek során 140 fokkal döntötték meg a robotot, ami alig nyolc másodperc alatt képes volt újra betájolni magát ahelyett, hogy kontrollálhatatlan pörgésbe kezdett volna. Ehhez egy légrugós platformot használtak, hogy szimulálják a robot ugrását, mozgását. A szakemberek kiemelik: a fejlesztés megváltoztathatja az aszteroidák kutatását, és javíthatja az űr erőforrásainak felhasználását.
Emellett arról is hírt adtunk, hogy a Boston Dynamics továbbfejlesztette robotkutyáját, Spotot, amely most már képes elkerülni a különböző tereptárgyakban való megbotlást, köszönhetően egy új szoftverfrissítésnek. Habár Spot 3D-ben látja maga körül a világot, nem mindig értelmezte helyesen, amit látott maga körül, ezért a fejlesztők AI-alapú modelleket vetettek be, amik valós időben figyelmeztetik a robotot. A további részletekről itt olvashat.