Antidepresszáns gyógyszerekkel lassítható a ráksejtek burjánzása
A legújabb kutatások alapján az antidepresszánsként alkalmazott szertralin megakadályozhatja a daganatos szövetek felszaporodását a szervezetben.
A legújabb kutatások alapján az antidepresszánsként alkalmazott szertralin megakadályozhatja a daganatos szövetek felszaporodását a szervezetben.
A szóban forgó kémiai molekula rákkal szembeni hatékonyságát laboratóriumi körülmények között különböző sejtkultúrákkal és állatkísérletekkel bizonyították a KU Leuven kutatói – számolt be róla a Times of India hírportál.
Bizonyos mellrák-, leukémia-, bőrrák-, agyrák- és tüdőráktípusok nagy mennyiségben termelnek szerin és glicin aminosavakat, amelyek elősegítik a rákos sejteket abban, hogy jelentős mértékben megnövekedjenek. Ezek a szövetek olyannyira függhetnek ezen vegyületektől, hogy kiiktatásukkal megállítható a szaporodásuk.
A Bruno Cammue vezette kutatócsoport célja az volt, hogy olyan hatóanyagokat találjanak a jelenleg használatban lévő készítményekben, amelyekkel lelassíthatják a szerin és a glicin termelődését, ezért összesen 1 600 molekulát vizsgáltak meg élesztősejteken. Mivel az élesztők a gombaölő ágensekkel szemben aminosavakat állítanak elő, ezáltal könnyedén ellenőrizhetőek rajtuk effektivitási szempontból a különféle vegyületek.
A részletes kísérletek során bebizonyosodott, hogy az antidepresszáns gyógyszerek alkotórészének számító szertralin tűnt a leghatásosabb kémiai anyagnak. Kim Kampen, a kutatócsoport tagja a következőket mondta a felfedezésük kapcsán:
Cammue kiemelte, hogy a mellrák után az agydaganatok, a tüdő- és bőrrák, valamint a leukémia esetén is górcső alá fogják venni a metódus effektivitását, így könnyen lehet, hogy a szertralinnak köszönhetően az orvostudomány komoly előrelépéseket tehet a rák gyógyításában az elkövetkező években.