Több millió el nem adott terméket semmisít meg az Amazon évente
Több millió el nem adott terméket semmisít meg az Amazon évente az Egyesült Királyságban, gyakran olyan árut, ami teljesen új és nem használt.
Az ITV által készített, rejtett kamerás felvételeket az Amazon egy brit raktárában készítették Skóciában. A videón elektromos berendezések, ékszerek, soha ki nem nyitott könyvek várnak megsemmisítésre.
A Dunfermline-ben készült felvételek szerint többek között okostelevíziók, drónok, hajszárítók, fejhallgatók, merevlemezek, könyvek, és fel nem bontott csomagolású arcmaszkok ezrei állnak “megsemmisítés” feliratú dobozokban, sorsukra várva.
Olyan termékekről van szó, amelyeket soha nem értékesítettek, vagy visszaküldték a vásárlók; többségüknek jótékony szervezetek vagy rászorulók hasznát vennék. Ehelyett újrahasznosító központokban vagy egyszerűen szeméttelepen kötnek ki.
Az Amazon egy névtelenséget kérő korábbi alkalmazottja elmondta, hogy péntektől péntekig, egy hét alatt a kitűzött általános céljuk, míg a cég munkatársaként dolgozott, 130 ezer termék megsemmisítése volt.
“Nincs benne logika, és nincs ok a megsemmisítésre: Dyson ventilátorok, Hoover porszívók, alkalmanként egy MacBook vagy iPad. Egyszer 20 ezer, bontatlan csomagolású koronavírus elleni arcmaszk” – mondta el az ITV névtelenséget kérő forrása.
Egy kiszivárgott dokumentum szerint a skóciai raktárban áprilisban volt egy hét, amikor több mint 124 ezer termék volt megsemmisítésre megjelölve. Ezzel szemben csupán 28 ezer terméket címkéztek fel adományozásra.
Annak, hogy miért semmisítenek meg több százezer vagy millió terméket, egyszerű oka van, mégpedig az Amazon sikeres üzleti modellje. Az Amazon felületét használó, rengeteg kereskedő az óriásvállalat raktárában tárolja portékáját.
Ám minél tovább marad eladatlanul az áru, annál többet számol fel az Amazon a kereskedőnek, így végül olcsóbb megszabadulni a termékektől, mint tovább fizetni a tárolásukért.
“Ez elképzelhetetlenül nagy mennyiségű, abszolút elkerülhető hulladékot jelent. Egyszerűen megdöbbentő, hogy egy multimilliárd dolláros cég így szabadul meg a készleteitől” – közölte Sam Chetan Welsh, a Greenpeace munkatársa.
“Olyan, még csak nem is egyszer használatos holmik, amiket senki nem használt, a gyártósorról egyenesen a kukába. Amíg az Amazon ezen az üzleti modellen alapul, minden csak rosszabb lesz. A kormánynak azonnal közbe kell lépnie” – tette hozzá Welsh.
John Boumphrey, az Amazon egyesült királyságbeli vezetője az ITV-nek egy interjú során, még a nyomozás előtt azt mondta, hogy a cég által megsemmisített termékek mennyisége “borzasztó kicsi.”
Mindezek ellenére azonban az Amazon tevékenysége nem illegális, nem ütközik semmilyen törvénybe. A cég elmondta, hogy azon dolgozik, hogy elérjék a “zéró termék-megsemmisítés”, és elsődlegesen az újraeladásra, az adományozásra és az újrahasznosításra koncentrál.
Az Egyesült Királyság kormánya megdöbbentőnek találta az ITV nyomozásának eredményeit.