Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,17 Ft
Euró
393,35 Ft
Font
460,53 Ft
Bitcoin
70,502 $

Rekordbevétel ide vagy oda, egy cent vállalati adót sem fizetett Európában az Amazon

A világ legnagyobb vállalatának tekinthető Amazon európai leányvállalata rekord árbevételt szerzett a kontinensen, ám a legújabb adóbevallásokból kiderült, hogy egy centnyi vállalati adót nem fizetett be.

Az Amazon Fresh amerikai internetes kereskedelmi vállalat logója a cég új szupermarketének bejáratánál a kaliforniai Woodland Hills-ben 2020. augusztus 28-án, két nappal azután, hogy megnyitották az első szupermarketüket az Egyesült Államokban. MTI/EPA/Etienne Laurent
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

A globális gazdaság egyik legnagyobb problémájának a multinacionális vállalatok adóelkerülése tekinthető, amely miatt már számos közgazdász és politikus megkongatta a vészharangot. Az sem lehet véletlen, hogy egyre többen támogatják a globális minimum vállalati adó ötletét, hogy ennek a gyakorlatnak véget lehessen vetni.

A világ egyik legnagyobb piaci kapitalizációjával rendelkező vállalata, az Amazon legújabb adóbevallása pedig ismételten rávilágított erre a problémára, ugyanis rekordbevételük ellenére nem fizettek be vállalati adót. Soron kívül A húsvét az egyik legjobb alkalom a kisállattartással járó felelősség megtanítására

Az adóparadicsomnak számító Luxemburgban bejegyzett leányvállalat tavaly 44 milliárd eurós árbevételt termel, ám a végső mérlegük alapján így is veszteséges lett a luxemburgi egység. Az ottani adójogi szabályok értelmében pedig az 1.2 milliárd eurós veszteségük azt jelentette, hogy nem kellett adót fizetniük.

Nem csak, hogy nem kellett adót fizetniük, hanem még 56 millió eurós adójóváírást is kaptak, ráadásul már 2.7 milliárd eurónyi veszteséget görgetnek maguk előtt korábbról, amelyeket később bármely jövőbeni nyereség után fizetendő adóval szemben fel lehet használni.

Margaret Hodge, a brit Munkáspárt (Labour) egyik parlamenti képviselője a The Guardian megkeresésére úgy kommentálta a híreket, hogy látszólag az Amazon jól bevett adóelkerülési gyakorlata idén sem szakadt meg:

„Az Amazon árbevétele jelentősen megugrott a járvány alatt, miközben a fizikai üzletek küszködtek, és ennek ellenére a Luxemburghoz hasonló adóparadicsomokban tárolják a profitjaikat, hogy az adót el tudják kerülni”

„Ezek a nagy digitális cégek nagy mértékben függnek a közigazgatásainktól, az infrastruktúráinktól és a jól képzett munkaerőinktől. A kisvállalkozásokkal és a keményen dolgozó adófizetőkkel szemben azonban a tech óriások nem viselik a közterhek rájuk eső részét” – tette hozzá.

Az e-kereskedelmi óriás még 2003-ban állította fel először az első üzleteit Luxemburgban, és nem sokkal ezt követően már sikerült egy kedvező megállapodást kötniük a helyi adóhatóságokkal a híresen alacsony adókkal rendelkező országban.

2017-ben az Európai Bizottság még eljárást is indított Luxemburg ellen Amazon-ügyben, miután kiderült, hogy legalább 250 millió eurós értékű adókedvezményt kaptak, amely jogszerűtlen állami támogatásnak minősül az uniós szabályok szerint. Luxemburg fellebbezett a döntés ellen, azonban a jogerős ítéletet még nem hozták meg az ügyben.