Ha a Talibán nem lenne elég, még az Iszlám Állam támadásaitól is tartanak Kabulban
Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivője elmondta, hogy egészen ameddig az amerikai és NATO-csapatok jelen vannak a kabuli reptéren az evakuálás miatt, nagy az esélye egy Iszlám Állam által intézett támadásnak.
Psaki szerint minden egyes nappal, amit az amerikai csapatok Afganisztánban töltenek, növelik a kockázatát annak, hogy támadás éri őket az ISIS-Khorasan által, amely a rettegett Iszlám Állam helyi szervezete.
A szóvivő kedden tartott sajtótájékoztatójában egyébként megerősítette, hogy az Egyesült Államok augusztus 31-én fogja kivonni csapatait Afganisztánból, azonban a civilek evakuálásával hamarabb fel kell hagyni, hogy legyen idő a 4000 katona hazahozatalára.
Psaki kijelentette, hogy számos tényező befolyásolja a továbbiakban a következő napokat, köztük az Iszlám Állam fenyegetése, amely miatt Biden elnök is aggódik. Hozzátette: szükséges a tálibok együttműködése is a határidőig, hogy minden simán lezajlódjon.
A szóvivő kiemelte, hogy az Egyesült Államok már 57 ezer embert evakuált a Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtérről az elmúlt hét során, amely az amerikai történelem egyik legnagyobb mentőakciójának tekinthető.
Több újságíró is azonban rákérdezett a hírekre, miszerint a tálibok már elkezdték visszafordítani az embereket, akik a reptérre tartottak. Psaki erre mindössze annyit mondott, hogy közvetítették a tálibok felé, hogy a menekülőknek nem szabad meggátolni, hogy elérjék a repteret.
Egy nappal korábban Joe Biden nemzetbiztonsági tanácsadója, Jake Sullivan a CNN-nek adott interjújában fogalmazott hasonlóan, ő is megerősítette, hogy az ISIS-K valós fenyegetést jelent az amerikai katonák és a reptér körül összegyűlő afgánok számára.
Pontosan nem tudni, hogy az Iszlám Állam helyi szervezete hogyan alakult ki, de jelenlegi információk szerint 2015 környékén alakulhatott meg a pakisztáni Tahreek-i-Taliban egyfajta utódjaként, amely egy pastum milíciákból álló agglomeráció volt.
Habár egy időben az Egyesült Államok konkrétan a tálibokkal is együtt harcolt az ISIS-K-vel szemben, sokan azt gondolják, hogy maga az USA hozta létre a terrorszervezetet. Ezt a nézetet osztotta többek között Asraf Gháni, Afganisztán elmenekült elnöke is.