A tudósok a mesterséges intelligencia segítségével jelezhetik a rákbetegek tüneteinek súlyosbodását
Az orvosok számára egy vadonatúj technológia lesz elérhető, amellyel sokkal gyorsabban és célirányosan folyhatnak a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos kezelések.
Az orvosok számára egy vadonatúj technológia lesz elérhető, amellyel sokkal gyorsabban és célirányosan folyhatnak a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos kezelések.
A kifejlesztett mesterséges intelligencián alapuló algoritmus előre tudja jósolni a tüdőrákos pácienseknél a visszaesés mértékét a meglévő genetikai adatok és a patológiai felvételek elemzésével.
A patológusok megtanították az eszközt az immunsejtek és a ráksejtek közti eltérések felderítésére, így az algoritmus képes megkülönböztetni a tumorok közelében lévő, ún. „forró” zónában található egészséges szöveteket a rákmentes részektől.
A kutatásokat vezető Dr. Yinyin Yuan, a Londoni Rákkutató Központ szakorvosa rájött, hogy azok a betegek, akiknek a szervezetében több „hideg” régió található, jóval fogékonyabbak a tünetek eldurvulására, illetve a ráksejtek elburjánzására.
Az onkológiai páciensek genetikai adatait vizsgálva kiderítették, hogy a „forró” régióhoz képest a „hideg” zónában található ráksejtek korábban fejlődhettek ki, ami annak köszönhető, hogy a daganat egy rejtőzködő mechanizmust hoz létre, mellyel a szervezet természetes reakciói ellen védekezik.
Ezzel az új vívmányukkal a tudósok azonosítani tudják, pontosan hány régió található a tumoron belül és eszerint lehet megtervezni a későbbi gyógymódokat.
A kutatók szerint a jövőben az orvosok a korszakalkotó eszköznek hála megfelelő terápiát tudnak megalkotni a rászoruló pácienseknek, valamint előreláthatólag a túlélési rátán is javíthatnak vele.
Tüdőrákban évente majdnem 9 ezren halnak meg Magyarországon, amellyel messze a leggyakoribb haláloknak számít a daganatos megbetegedések között.