Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Semmelweis Egyetem oktatófilmet készített az oltások fejlesztéséről

A több mint egy éve tartó koronavírus-járvány óta sokunkban jogosan merülhet fel a kérdés, hogy a fertőzés megelőzésére alkalmazott oltóanyagok vajon miként, és hogyan készülnek el, a Semmelweis Egyetem animációs kisfilmje pedig most választ adhat kérdéseinkre a témában.

...svg content...Fotó: CDC
Tudomány
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Semmelweis Egyetem KliniKaland sorozatának első évadzáró animációs kisfilmjében választ kaphatunk rengeteg vakcinával kapcsolatos kérdésünkre. Hogyan állapítják meg az oltóanyagok hatékonyságát? Miért van szükség többlépcsős klinikai vizsgálatokra? Mi a különbség az oltási reakciók és oltási szövődmények között?

Az oltóanyagok fejlesztése és tesztelése korántsem egyszerű feladat: első körben kidolgozzák magát a vakcinát, melyet ezután állatokon tesztelnek, s amennyiben a az eredmények meggyőzőek, úgy a biztonságos alkalmazás érdekében többlépcsős klinikai vizsgálatoknak vetik alá az oltóanyagokat – írja a 24.hu. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Annak érdekében, hogy a kifejlesztett oltóanyag a leghatékonyabban és legbiztonságosabban kerülhessen alkalmazásra a jövőben, továbbá, hogy kizárják a kockázatokat, így például a súlyos mellékhatásokat, szükséges, hogy több körös klinikai tesztelésen essenek át a vakcinák.

Az oltóanyagok minden esetben egy három fázisból álló klinikai tesztelési folyamaton esnek át: az első fázisban először próbálják ki embereken az oltóanyagot, ekkor gyűjtenek információkat arról, hogy mekkora dózisban kell alkalmazni a készítményt, azonosítják a mellékhatásokat, és megítélik a vakcina biztonságosságát.

A második fázis során már egy konkrét, ám egyelőre csak kisebb létszámú betegcsoporton vizsgálják, hogy az adott készítmény valóban alkalmas-e a gyógyításra. Ebben a fázisban megállapításra kerül az optimális adagolás, továbbá vizsgálják a készítmény tolerálhatóságát és biztonságosságát.

A harmadik fázisú klinika tesztek célja, hogy megerősítsék a második fázisban megállapított vizsgálati eredményeket, ezért már nagyobb létszámú betegcsoporton tesztelik a vakcina biztonságosságát, és hatékonyságát, továbbá összehasonlító vizsgálatokat végeznek már készítményekkel.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.