A Napnál ötmilliárdszor fényesebb szupernóvára bukkantak
A NASA Hubble űrtávcsöve segítségével minden idők egyik legfényesebb szupernóva-jelenségét fedezték fel az asztronómusok nemrég.
A NASA Hubble űrtávcsöve segítségével minden idők egyik legfényesebb szupernóva-jelenségét fedezték fel az asztronómusok nemrég.
Az amerikai űrhivatal legfrissebb jelentése szerint a robbanás akkora erővel bírt, amit mindez idáig ritkán tapasztaltak a csillagászok. Az esemény az NGC 2525 nevű galaxisban történt, amely 70 millió fényév távolságra található a Földtől.
Az SN 2018gv névre keresztelt szupernóvát egy japán amatőr asztronómus, Koicsi Itagaki fedezte fel még 2018-ban. Miután Itagaki a NASA tudomására juttatta a szupernóvával kapcsolatos megfigyelését, az űrügynökség szakemberei a Hubble űrteleszkóppal tüzetesebben megvizsgálták a szóban forgó objektumot.
A jelenségről egy pazar videót is készítettek, amelyen egy évnyi felvételeket rögzítettek – a többszörösen felgyorsított mozgóképen megcsodálhatjuk, miként válhat önmaga martalékává egy csillag.
Az űrhivatal asztrofizikusai kiemelték, hogy egy ilyen robbanás során a termonukleáris energiák következtében a fehér törpék szinte darabjaira hullanak, a visszamaradt anyagok pedig évmilliók alatt szétszóródhatnak a kozmoszban.
Az SN 2018gv-nek köszönhetően a csillagászok pontos méréseket végezhetnek az univerzum tágulásáról, illetve jobban megérthetik a világűr fizikai tulajdonságainak változását.