A Moderna szerint az emlékeztető vakcinájuk hatásos az új variánsokkal szemben is
A Moderna május 5-én egy sajtóközleményben számolt be a koronavírus-vakcina emlékeztető adagjaival kapcsolatos vizsgálatok első oltóanyaggyártói eredményeiről, amelyekre egyes szakértők szerint egy éven belül szükség lehet a vírus kordában tartásához.
A jelenlegi kutatások alapján úgy tűnik, hogy a Moderna meglévő, engedélyezett oltásával beoltott emberek reakciója a vírusváltozatokra jelentősen csökkent – bár ez még mindig elegendő a súlyos koronavírusos megbetegedések elleni védelemhez. A közegészségügyi szakértők mégis aggódnak amiatt, hogy a mutációk áttörhetik ezt a vakcinás védelmet, és több fertőzést okozhatnak a későbbiekben.
A vállalat háromféleképpen teszteli, hogy a jelenlegi kétadagos oltási séma mellé egy harmadik adagot is adjon-e annak érdekében, hogy potenciálisan növeljék a védelmet a SARS-CoV-2 vírus új változatai ellen.
A Moderna nemrégiben kiadott sajtóközleményében két ilyen stratégiáról számol be: a meglévő vakcina harmadik adagjának hozzáadása a jelenleg használt adagok felével, valamint a jelenlegi kétadagos kezeléshez egy harmadik adag új vakcina hozzáadása, amelyet a vállalat kifejezetten az először Dél-Afrikában azonosított B.1.351 variáns ellen fejlesztett ki.
A Moderna egy kombinált emlékeztető oltást is vizsgál, amely a meglévő vakcina és az új verzió egy adagját is tartalmazza – ennek a vizsgálatnak az eredményei azonban még nem állnak rendelkezésre.
A nemrégiben kiadott sajtóközleményben szereplő mindkét stratégia célja, hogy fokozza a szervezet immunválaszát a dél-afrikai, valamint egy másik, Brazíliában kimutatott, P.1. nevű variánsra. A Moderna jelentése szerint úgy tűnik, hogy mindkét megközelítés fokozza az immunválaszt.
Két héttel a meglévő vakcina felére csökkentett dózisának, vagy az új variánsok elleni vakcina dózisának beadása után a vizsgálatban részt vevő beoltott személyektől vett minta képes volt a SARS-CoV-2 vírus mutáns változatának laboratóriumi változatait hasonló, vagy magasabb szinten semlegesíteni, mint az eredeti vuhani törzzsel szemben.
A Moderna szerint az új oltóanyaggal történő oltás – amelyet úgy terveztek, hogy a dél-afrikai változatot célozza – (talán nem meglepő módon) nagyobb vírusneutralizáló aktivitást generált a B.1.351 variáns ellen, mint az eredeti oltóanyag harmadik adagját alkalmazó megközelítés. A 2. fázisú vizsgálat folyamatban van, így a 3. fázisú végleges adatok a következő hónapokban állnak majd rendelkezésre – írja a Time.