Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Meglepő tény látott napvilágot a koronavírusról

Miközben a világon az országok kormányai a pandémia terjedésének megfékezésére különféle lezárásokat és korlátozásokat vezettek be, addig régóta nem tapasztalt csökkenés történt a szén-dioxid emisszió esetében.

Greenbox
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Miközben a világon az országok kormányai a pandémia terjedésének megfékezésére különféle lezárásokat és korlátozásokat vezettek be, addig régóta nem tapasztalt csökkenés történt a szén-dioxid emisszió esetében.

2020 áprilisában az emberiség fele, vagyis csaknem 3,9 milliárd ember otthonmaradásra kényszerült. Az iskolák és az egyetemek bezártak, az üzletek becsuktak, a nagyobb vállalatok és üzemek is felfüggesztették a munkákat. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A legújabb kutatásban bebizonyították, hogy a káros gázok kibocsájtása olyannyira lecsökkent, hogy nagyobb hatással volt a bolygóra, mint a 2008-as világválság és az 1979-es olajválság, de még a második világháborút is túlszárnyalta – számolt be róla az Independent hírportál.

A nemzetközi klímakutatókból álló tudóscsapat elemzéseiből megtudhattuk, hogy 2020 első hat hónapjában 8,8 százalékkal kevesebb szén-dioxid került az atmoszférába az előző évi adatokhoz képest, ami 1,5 millió tonnányi visszaesést eredményezett.

A kutatók a nemzetközi Carbon Monitor adataiból számolták ki a döbbenetes becsléseiket, amellyel alacsony hibaérték mellett meg lehet mondani, mennyi káros gázzal szennyeződött be a légkör egy adott napon.

A legnagyobb csökkenést áprilisban regisztrálták, amikor is a járvány első hulláma miatt világszerte szigorú lezárásokat vezettek be, és szinte lebénították az összes iparágat és a gazdaságot – ekkor 16,9 százalékos visszaesést mértek.

A tanulmányban hangsúlyozták, a szén-dioxid emisszió enyhe mérséklődését karácsonykor vagy különböző nagyszabású ünnepekkor is meg lehet figyelni, a mostani precedens azonban kirívó esetnek számít. Az adatokból az is látszik, hogy melyik iparágak szenvedték el a legsúlyosabb károkat – amíg a tömegközlekedési szektorban 40%-os CO2 emisszió-csökkenést azonosítottak, addig az energiaszolgáltatóknál 22%-os, a nehéziparban pedig 17%-os zsugorodást tapasztaltak.

Annak ellenére, hogy történelmi szempontból soha nem volt ilyen alacsony a szén-dioxid kibocsájtásának szintje, hosszú távon csupán minimális hatása lesz a jelenségnek, ugyanis az atmoszféra CO2 koncentrációja csekély mértékben változhatott, így továbbra is érvényes, hogy a fenntartható jövőnk érdekében komoly erőfeszítéseket kell tennünk azért, hogy visszaszorítsuk a káros gázok emisszióját.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.