Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A koronavírus-járvány és a légszennyezés együttes veszélye fenyegeti Indiát

Ismerős jelenet zajlik észak Indiában: hatalmas mezők állnak lángokban, tűzzel borítva a már betakarított terményt is. A füst gomolyogva száll keresztül az államhatárokon, a városokat pedig sűrű, sárga szmog lepi.

Greenbox

Takács Petra

Szerkesztő

Ismerős jelenet zajlik észak Indiában: hatalmas mezők állnak lángokban, tűzzel borítva a már betakarított terményt is. A füst gomolyogva száll keresztül az államhatárokon, a városokat pedig sűrű, sárga szmog lepi.

A tarlóégetés gyakorlata, melynek során a művelés alatt álló földeket szándékosan gyújtják fel, hogy ezzel előkészítsék a területet a következő termények számára, ami a legfontosabb katalizátora Indiában az úgynevezett éves légszennyezettségi szezonnak, amely telente veszi kezdetét. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A CNN értesülése szerint a helyzet főként a fővároshoz, Új-Delhihez hasonló városokban kritikus, ahol a lángoló földek füstje mellett a járművek és erőművek károsanyag-kibocsátása, az építkezések, valamint a hindu Diwali fesztivál tűzijátékának hatása összeadódik, együttesen olyan mérgező füstfelhőt hozva létre, amely egészen tavaszig megmarad.

A hatóságok évek óta próbálnak küzdeni ez ellen a súlyos egészségügyi kockázat ellen, ám idén egy új problémával is szembe kell nézniük, mégpedig a koronavírussal; ráadásul félő, hogy ez utóbbi veszélyét tovább fokozza a légszennyezés.

A helyi egészségügyi minisztérium adatai szerint Indiában eddig már közel 7,6 millió ember fertőződött meg koronavírussal, a halálos áldozatok száma pedig eléri a 115 ezret. India hónapok óta szigorú korlátozásokkal próbálja felvenni a harcot a vírussal, ám eddig kevés sikerrel. Pillanatnyilag az Egyesült Államokat követve India rendelkezik a második legmagasabb fertőzöttségi számmal a világon, és a harmadik legtöbb haláleset is az országhoz köthető.

A szakértők és politikusok most azon aggódnak, hogy az érkező légszennyezettségi szezon kettős fenyegetés elé fogja állítani az országot, hiszen fokozza a lakosság számára a súlyos fertőzöttség kockázatát, valamint komoly terheket ró a közegészségügyi rendszerre.

„A légszennyezés és a Covid 19 együttes hatása, különösen a téli hónapok alatt, komoly aggodalomra ad okot. Megfelelő intézkedéseket kell hoznunk, hogy elkerüljük az esetek számának komoly megugrását.”

nyilatkozta Dr. Randeep Guleria az Indiai Orvostudományi Intézet igazgatója.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.