Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A cukorbetegek tű helyett inzulinos implantátummal szabályozhatják a vércukorszintjüket

Egy olyan technológiát fejlesztettek ki a kutatók, amely segítségével a diabéteszes emberek bármikor beadhatják maguknak a szükséges inzulint a kellemetlen injekciós kezelések helyett.

Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egy olyan technológiát fejlesztettek ki a kutatók, amely segítségével a diabéteszes emberek bármikor beadhatják maguknak a szükséges inzulint a kellemetlen injekciós kezelések helyett.

Az ETH Zürich professzorai megalkottak egy egészen egyedi készüléket, amivel kontrollálni lehet a kapszulába helyezett bétasejtek génkibocsátását elektromos kisülésekkel, mindezt pedig egy beültethető eszközzel valósíthatják meg – számolt be róla a Science tudományos lap. Soron kívül Helyszíni fotókon, ahogy megérkezik a Kossuth térre az Ország Karácsonyfája

A hasnyálmirigyben található bétasejtek feladata a vércukorszintben történő kiugrások érzékelése, amelyre inzulintermeléssel reagál a szervezet. Az inzulin az emberi test működéséhez nélkülözhetetlen glükóz metabolizmusáért felel. A diabéteszesek szervezetében ezek a sejtek nem tudják rendeltetésszerűen végrehajtani a feladatukat, ami egészségügyi romláshoz vezethet.

A problémát általában a glükózszint ellenőrzésével és a rendszeres inzulininjekciók adagolásával ki lehet küszöbölni, ez viszont eléggé kényes procedúra, amihez tű alkalmazása szükséges, sokszor pedig fájdalmakkal jár.

Az ETH kutatócsapata lehetséges alternatívák után nézett, végül egy igazán egyedi készülékkel álltak elő. A távirányítású implantátumot aszerint lehet beprogramozni, hogy mennyi inzulint szeretnénk a vérbe adagolni. A szerkezet egyik felén egy kapszula található, amelybe mesterséges emberi bétasejteket heleztek el és egy PCB áramkör vezérli őket.

Így néz ki a korszakalkotó készülék (Fotó: Martin Fussenegger / ETH Zürich)

Amint a PCB-re rádiójeleket küldünk, egy elektromos impulzus stimulálja a bétasejtekben lévő kalcium- és káliumcsatornákat, amelyek inzulin előállítására késztetik a géneket mindössze pár percen belül.

A tervek szerint az implantátumot a diabéteszesek bőre alá lehetne beültetni. A bétasejteket manuálisan, a páciens, illetve a kezelőorvos által, vagy előre meghatározott időszakonként automatikusan is képes lesz inzulintermelésre ösztönözni.

1-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált egerekben zajlottak az előzetes tesztelések, melyek során a kutatók az aktiválás után 10 percen belül inzulin kibocsátást értek el az állatok szervezetében és visszaállították a normál vércukorszintet.

„Végre sikerrel jártunk és közvetlenül szabályozhatjuk elektromos jelekkel a génkibocsátást. Ezzel az eszközzel a betegek részeseivé válhatnak a digitális világnak.”

mondta Martin Fussenegger, a kutatás vezetője.

A kutatók hozzátették, hogy mint minden elektronikai eszköz, a biológiai készülékük is veszélyeztetve van a különféle szoftveres vírusokkal, amelyek tönkretehetik a digitális inzulinpótló implantátumot, ezért nagyon fontos lesz megvédeni a potenciális hackertámadásoktól a kütyüt. Ezen kívül a bétasejteket is háromhetente cserélni kell, mivel egy idő után egyszerűen elfogyhatnak.