A cukorbetegek gyógyszere lehet a HIV ellenszere
Az UNC Orvostudományi Kara által vezetett kutatás eredményei azt mutatják, hogy a cukorbetegeknél széles körben alkalmazott gyógyszerkészítmény csökkenti a fertőzött T-sejtek anyagcseréjét a HIV-replikáció során.
Az UNC Orvostudományi Karának tudósai által vezetett csoport felfedezte az AIDS-t okozó HIV retrovírus jelentős sérülékenységét, és preklinikai kísérletek során kimutatta, hogy egy széles körben alkalmazott diabéteszes gyógyszer, a metformin képesnek tűnik kihasználni ezt a sebezhetőséget.
A kutatók, akiknek tanulmányát a Nature Immunology című folyóiratban publikálták, megállapították, hogy mikor a HIV megfertőzi az úgynevezett CD4 T-sejtek immunsejtjeit, elősegíti saját replikációját azáltal, hogy fellendíti a sejtek kémiai energiatermelésének kulcsfontosságú folyamatát. Azt is megállapították, hogy a metformin diabéteszes gyógyszer gátolja ugyanazt a folyamatot, és ezáltal elnyomja a HIV replikációt ezekben a sejtekben, mely mind sejttenyésztési, mind egérkísérletek során bebizonyosodott.
„Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a metformin és más, a T-sejtek anyagcseréjét csökkentő gyógyszerek hasznosak lehetnek a HIV kezelésére szolgáló kiegészítő terápiákként” – mondta Haitao Guo, a tanulmány társszerzője, az UNC genetikai tanszékének adjunktusa. Az Egészségügyi Világszervezet legújabb becslései szerint világszerte mintegy 38 millió ember él HIV-fertőzéssel, az orvosok pedig ezeket a fertőzéseket jelenleg antiretrovirális gyógyszerek kombinációival kezelik, hogy elnyomják a HIV replikációt.
Számos beteg azonban a kezelés ellenére is a vírusreplikáció és az immunkárosodás jeleit mutatja, így tehát még azoknak a betegeknek is, akik jól reagálnak az antiretrovirális gyógyszerekre, korlátlan ideig kell szedniük őket, mivel a HIV beírja magát egyes fertőzött sejtek DNS-ébe, és a gyógyszerek nem képesek megtisztítani ezt a vírusgenetikai „tárolót”. Sőt, a HIV-ellenes gyógyszerek toxicitása azt jelenti, hogy sok beteg csak időszakosan szedheti őket, így az előrehaladás ellenére még mindig van mit javítani a HIV kezelésében.
A HIV kezelésének lehetséges új megközelítése nem a közvetlen támadás, hanem az, hogy a fertőzött sejteket kevésbé vendégszeretővé tegye a vírusreplikáció szempontjából. Például más kutatások kimutatták, hogy a HIV fokozza a CD4 sejtek energiatermelését, nyilvánvalóan a vírus szaporodási képességének javítása érdekében. Guo és munkatársai tanulmányukban arra törekedtek, hogy jobban megértsék, hogyan teszi ezt a HIV, és hogy ennek az anyagcsere-hatásnak a megfordítása képes-e elnyomni a HIV-et.
Rafick-Pierre Sekaly és Khader Ghneim a Case Western Egyetemen elemezték a CD4 sejt génexpressziós adatait egy afrikai és ázsiai HIV-fertőzött ember tanulmányából, és megállapították, hogy a génexpressziós minták és a betegek rossz eredményei az oxidatív foszforilációnak nevezett energiatermelési folyamathoz voltak köthetők.
Ezután azt tapasztalták, hogy a CD4 sejtekben az oxidatív foszforilációt gátló gyógyszerek és más kémiai vegyületek gátolhatják a HIV szaporodási képességét ezekben a sejtekben. Ezen gyógyszerek egyike a metformin cukorbetegség elleni gyógyszer, amely a világ egyik legszélesebb körben felírt gyógyszere, mely biztonságosnak és jól tolerálhatónak számít, és olcsó is. Guo és munkatársai további kísérletekkel igazolták az elsődleges humán CD4 sejtekből, hogy a metformin elnyomja a HIV replikációt ezekben a sejtekben.
A kutatók egy antiretrovirális terápiával kezelt HIV-fertőzött előzetes vizsgálatát is megvizsgálták annak kiderítésére, hogy hat hónapos kezelés után a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegeknél – akik közül sokan metformint szedtek volna – átlagosan 33 százalékkal volt alacsonyabb a HIV jelenléte vérükben, összehasonlítva a nem cukorbetegekkel. Az EurekAlert azt írja, a diabéteszes betegeknél átlagosan magasabb volt a kiindulási CD4 sejtek szintje, és ezek szintje gyorsabban helyreállt az antiretrovirális kezeléssel.