Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,147 $

Kutatás – az orosz és kínai vakcinákkal szemben vagyunk a legbizalmatlanabbak

Világszerte rengetegen várják már a koronavírus elleni vakcinák érkezését, az előzetes felmérések alapján az országok lakosságának többsége támogatja az oltást, egy friss nemzetközi közvélemény-kutatás alapján azonban kiderült, sokkal jobban bízunk a német vagy amerikai, mint a kínai és az orosz vakcinákban.

Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Világszerte rengetegen várják már a koronavírus elleni vakcinák érkezését, az előzetes felmérések alapján az országok lakosságának többsége támogatja az oltást, egy friss nemzetközi közvélemény-kutatás alapján azonban kiderült, sokkal jobban bízunk a német vagy amerikai, mint a kínai és az orosz vakcinákban.

A YouGov közvélemény-kutató vállalat által végzett és kizárólag a Reuters hírügynökséggel megosztott felmérés alapján a britek és a dánok nagyobb hajlandóságot mutatnak az oltásra, mint a franciák vagy a lengyelek. A közvélemény-kutatás során közel 19 ezer embert kérdeztek meg a vakcinákkal kapcsolatban. Soron kívül Csak pár gomolyfelhő zavarhatja meg a szombati napsütést, 23 fok is lehet napközben

Az Egyesült Államokban megkérdezettek alig kevesebb mint fele nyilatkozott arról, hogy szívesen beadatná magának a koronavírus elleni vakcinát, míg Nagy-Britanniában a megkérdezettek 73 százaléka, Dániában pedig a válaszadók 70 százaléka jelezte, hogy vállalná az oltást.

Ezzel szemben a Lengyelországban megkérdezettek egyharmada, Franciaországban pedig a válaszadók 48 százaléka jelezte, hogy semmiképp nem vállalná a koronavírus elleni oltást. A lakosság körében az oltások iránti bizalom kulcsfontosságú tényezőként szerepel majd a kormányok azon erőfeszítéseiben, melyek célja a koronavírus-fertőzés terjedésének megfékezése, mely világszerte 92 millió embert fertőzött meg, valamint kétmillió ember halálát okozta.

A YouGov közvélemény kutatásának eredményei

A kutatók által novemberben közzétett tanulmány szerint az összeesküvés-elméletek, valamint a félretájékoztatás táplálja a lakosság bizalmatlanságát, melyek a koronavírus elleni oltások kellő arányát a tömeges fertőzések elleni védelemhez szükséges szint alá szoríthatják.

A YouGov által végzett nemzetközi közvélemény-kutatás megállapította, hogy bár több országban a lakosság jelentős része jelezte, hogy nem tervezik beoltatni magukat a koronavírus elleni vakcinával, egy részük azt is megemlítette, hogy azért nem tervezik az oltást, amiért nem rendelkeznek elegendő információval az oltóanyagok okozta esetleges reakciókról, valamint a hosszabb távú mellékhatásokról.

A közvélemény-kutatás során egyébként a válaszadókat arról is megkérdezték, hogy hogyan vélekednek az esetleges kötelező jellegű oltásokról, a kormányok ezen lépése pedig Indiában volt a legnépszerűbb (77 százalék), de Indonéziában (71 százalék) és Mexikóban (65 százalék) is relatíve nagy arányban támogatták a felvetést. A britek 40 százaléka támogatná, 42 százaléka viszont elvetette, míg az amerikaiak 46 százaléka elképzelhetetlennek véli, 29 százaléka viszont szívesen látná a kötelező koronavírus elleni oltásokat.