Robotkarokkal étkezett a világon először a nyaktól lefelé lebénult férfi
Közel harminc évig tartó teljes bénultság után Robert Chmielewski az agyába ültetett elektródák és a végtagjaira felszerelt robotprotézisek segítségével életében először kést és villát használva megebédelhetett.
Közel harminc évig tartó teljes bénultság után Robert Chmielewski az agyába ültetett elektródák és a végtagjaira felszerelt robotprotézisek segítségével életében először kést és villát használva megebédelhetett.
A férfi sikerhez vezető útja nem volt egyszerű, ugyanis az elmúlt két évben sorra hajtották rajta végre a műtéteket, melyek során összesen hat elektródát ültettek be a koponyája alá a Johns Hopkins Egyetem sebészei – olvasható a Medical Express orvosi lap riportjában.
A gondolatokkal működő eszköz sokkal pontosabb, mint az elődei, az agyhullámokat képes részletesen elemezni, Chmielewski pedig képes érzékelni fizikailag is a robotkarhoz érő tárgyakat.
A YouTube-ra feltöltött demóvideón az látható, amint Chmielewski a két emberszerű, öt ujjal ellátott robotkarral precízen felszeleteli a tányérra kihelyezett desszertet a mesterséges kézfejbe szorított villával és késsel, miközben a robot kiadja az utasításokat, hogy még véletlenül se történjen bármiféle kellemetlen baleset.
David Handelman, a Johns Hopkins Alkalmazott Fizikai Laboratóriumának professzora, és egyben a készülék vezető fejlesztője elmondta, a céljuk az volt, hogy finomhangolják az egyik korábbi technológiájukat, így a lebénult személyek agyhullámával irányíthatóvá tették a szerkezetet.
„Maga Robert határozhatta meg, hogy mekkora darabot vágjon az ételből, mint ahogyan ő végezte el a teljes feladatot is. Az agyi komputeres interfészből származó jeleket a robotikával és a mesterséges intelligenciával vegyítve olyan eszközt állítottunk elő, ami sokkal emberibb és életszerűbb a korábbi készülékekhez képest.”
A kutatócsapat tagjai azt remélik, hogy a robotkarokat tovább fejleszthetik, ezáltal megkönnyíthetik a visszafordíthatatlan testi fogyatékossággal élők mindennapjait. Ahhoz, hogy a technológia kifinomultabbá válhasson, további önkénteseket toboroznak, hogy sebészeti beavatkozások útján elektródákkal láthassák el az agyukat.