Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,61 Ft
Euró
393,23 Ft
Font
459,88 Ft
Bitcoin
70,117 $

A sci-fi mától valóság: robottervező robotot hoztak létre az MIT mérnökei

Egy újabb bizonyítékot mutatunk arra, hogy az emberiség nem tanult a Terminátor filmekből – a RoboGrammar névre keresztelt algoritmus képes saját kútfőből robotokat tervezni és legyártani.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egy újabb bizonyítékot mutatunk arra, hogy az emberiség nem tanult a Terminátor filmekből – a RoboGrammar névre keresztelt algoritmus képes saját kútfőből robotokat tervezni és legyártani.

Szerencsére a technológia még nem annyira fejlett, hogy emberi beavatkozás nélkül végre tudja hajtani ezt a bonyolult mérnöki feladatot, továbbá az is biztató hírként értékelhető, hogy egyelőre csak kisebb szerkezeteket tudott összeállítani – számolt be róla az ExtremeTech tudományos magazin. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

A Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatói által létrehozott mesterséges intelligencia tökéletesen alkalmazkodik a körülmények változásához, és ehhez mérten egy ideális testet képes megalkotni.

Az MIT mérnökei a RoboGrammart egy virtuális környezetben tesztelték le, ahol különböző felületeken, úgymint csúszós padlón vagy éppen lépcsőkön kellett megállnia a helyét. Az első próbálkozás során teljesen értelmetlen robotokat épített a rendelkezésre álló alkatrészekből.

Az ízeltlábúaktól vett ötlet alapján apró emberi finomhangolás után azonban az algoritmus optimalizálni tudta magát, és a sima talajra például gyíkszerű testet kreált, ami merevebbé vált, amint kisebb hézagokon kellett átrágnia magát. Jeges felületekre egy rozmárhoz hasonlító szerkezetet készített, ami két kézzel csúszott tovább a befagyott talajon.

A kísérlet projektvezetője, Allan Zhao elmondta, bár a RoboGrammar nem tudta megtervezni és csavaronként összeszerelni a robotokat, egészen kreatív ötletekkel szolgáltak a mérnököknek, akik a jövőben új módszerrel állíthatják össze a robotokkal kapcsolatos tervrajzaikat.

„Ha egy olyan robotra gondolunk, ami több terepen is képes helytállni, azonnal a négylábú állatokra gondolunk. Az algoritmus komoly segítségünkre lehet a tervezésekben.”