Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Rejtélyes, megmagyarázhatatlan eredetű anyaggal lehet tele a világűr

Kvintesszencia – így nevezték el a csillagászok azt a misztikus anyagot, ami a világegyetem folyamatos tágulásáért felelős.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Kvintesszencia – így nevezték el a csillagászok azt a misztikus anyagot, ami a világegyetem folyamatos tágulásáért felelős.

A Nature tudományos magazinban közzétett riportból megtudhattuk, hogy az univerzum tágulása mögött álló sötét energiákat valójában egy rejtélyes anyag mozgathatja. A sötét energiával kapcsolatos folyamatokat először 1998-ban detektálták, amikor rájöttek, hogy a misztikus erő mennyisége egységenként azonos. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Nem mindegyik tudós ért egyet ezzel az elmélettel, a japán Magas Energiájú Részecskegyorsító Szervezet (KEK) és a német Max Planck Asztrofizikai Intézet szakemberei például úgy gondolják, hogy az ötödik elemből, az úgynevezett kvintesszenciából állhat össze maga a sötét energia.

A kvintesszenciát nem lehet megállapítani egy konstanssal vagy egy anyagállapottal. Ha a világűr nagy része valóban egy ilyen anyaggal lenne tele, az azt jelentené, hogy a sűrűsége az idő és a galaxisok tágulásának függvényében fokozatosan csökkenne.

A teória teszteléséhez a kutatók elsőként azt vizsgálták meg, miként hathat a kvintesszencia a fénysugarakra, miközben azok áthaladnak a teljes univerzumon. Még 1998-ban a Kaliforniai Technológiai Intézet elméleti fizikusa, Sean Carroll által vezetett kutatócsapat a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzásról (CMB) készült térképeket tanulmányozta, melyekben a világűr keletkezésének korai szakaszából származó elektromágneses sugarak maradványait kémlelték.

A CMB-k jelezhetik a polarizált fény elektromos mezőjének kígyózó mozgását, a KEK és a Max Planck Intézet tudósai pedig éppen ezt vették górcső alá a múlt héten a Physical Review Letters tudományos lapban megjelent kutatásukban.

Az ESA Planck-missziójának CMB adatait vizsgálva egy teljesen új technika segítségével azonosítani tudták a kvintesszencia nyomait. Figyelmeztettek, hogy ha a sötét energia valóban kvintesszencia lenne, akkor a tágulásnak lassulnia kéne, később pedig akár le is állhat. Ezt a folyamatot képtelenség lenne visszafordítani, így az univerzum a jövőben az alumínium italdobozokhoz hasonlóan összegyűrődhetne, végül megsemmisülhetne.