Szakértők szerint érdemes használni a Magyarországon előállított koronavírus-gyógyszereket
Keserű György Miklós akadémikus úgy gondolja, a járvány második hullámának felerősödése és a kórházi kapacitások szűkülése miatt egyre fontosabb, hogy időben megkapják a páciensek akár az alapellátásban is a kísérleti gyógyszereket.
Keserű György Miklós akadémikus úgy gondolja, a járvány második hullámának felerősödése és a kórházi kapacitások szűkülése miatt egyre fontosabb, hogy időben megkapják a páciensek akár az alapellátásban is a kísérleti gyógyszereket.
A Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának vezetője és a Koronavírus-kutató Akciócsoport résztvevője a Magyar Tudomány Ünnepén tartott előadásában elmondta, hogy a Magyarországon gyártott, és az Egyesült Államokban, valamint az Európai Unióban is engedélyezett remdesivir a kórházi ellátásra szoruló páciensek esetén hatékony lehet – olvasható a Portfolio.hu riportjában.
Keserű kiemelte, hogy a tabletta formájában szedhető széles spektrumú favipiravir szintén jótékony hatással bírhat, viszont csakis a betegség korai fázisában érdemes ezt a gyógyszert alkalmazni, mivel csak ekkor képes gátolni a vírus szaporodását, később már nem biztos, hogy effektívnek bizonyulhat.
A favipiravirt influenzás betegeknél rengeteg klinikai vizsgálatban használták már, a világon több mint százezer koronavírusos páciensnek is beadták. Mellékhatásként csupán enyhe panaszok jelentkeztek, azt viszont megállapították, hogy terhesség közben nem szabad alkalmazni a terápiát.
Mivel a hatóanyag a vírus szaporodását blokkolja, a fertőzés kórlefolyásának első szakaszában, a tünetek megjelenésétől számított 7-10 napon belül érhetőek el vele a legnagyobb sikerek.
„A járvány erősödésével, a kórházi kapacitások szűkülésével egyre kisebb az esély, hogy a betegek a fertőzés e korai fázisában hozzájutnak ehhez a kezeléshez, hiszen jelenleg a favipiravirtartalmú készítményeket csak kórházi kezelés során alkalmazzák” – mondta Keserű.
A professzor hozzátette: „Az eddigi ígéretes, a klinikai és a hazai ellátásban szerzett kedvező tapasztalatok lehetőséget adnak arra, hogy a készítményhez akár már az alapellátásban, tehát kórházon kívül hozzájuthassanak azok, akiknél a tünetek felvetik a koronavírus-fertőzöttség esélyét. Ez a lehetőség nem csak a betegnek jelenthet megoldást, de a korai beavatkozással a kórházak is tehermentesíthetőek lehetnek.”