Vízoszlopszerű galaxisokra bukkant a Hubble űrtávcső
Lélegzetelállító felvételeket készített az amerikai űrhivatal világhíres teleszkópja, amelyen két galaxis kozmikus randevúját csodálhatjuk meg.
Lélegzetelállító felvételeket készített az amerikai űrhivatal világhíres teleszkópja, amelyen két galaxis kozmikus randevúját csodálhatjuk meg.
A fényképen azt láthatjuk, miként közelít egymás középpontjához az NGC 2799 és NGC 2798 névre keresztelt galaxis. A két csillagrendszer között egy vízoszlopra emlékeztető képződmény alakult ki, ami lényegében úgy szívja el az egyik galaxisból a másik centrumába a csillagokat, mintha vízcseppek lennének.
A galaxisok egybeolvadása emberi ésszel szinte felfoghatatlan ideig tarthat, gyakran több milliárd évig elhúzódhat. A csillagok között található hatalmas űrnek köszönhetően ez a kozmikus találkozás nem mindig jár robbanásokkal és ütközésekkel, leggyakrabban csak elrepülnek egymás mellett a különféle objektumok.
Korábbi kutatások rámutattak, hogy az egybeolvadó galaxisok közepén lévő fekete lyukak szintén egyesülhetnek, ami tökéletes bizonyítéka lehet annak, miért duzzadnak hatalmas nagyságúra egyes szupermasszív fekete lyukak.
Csillagászok azt feltételezik, hogy a mi Tejútrendszerünk is a távoli jövőben összeütközhet az Androméda-galaxissal, mivel az utóbbi nagyjából 110 kilométer per másodperccel közelít hozzánk.
Habár ez óriási sebességnek tűnik, az asztronómusok számításai szerint az űrbéli kollízióra még legalább 4,5 milliárd évet kell várnunk.