Három évezredes melegrekord dőlt meg az Atlanti-óceánban az elmúlt évtizedben
Mi sem bizonyíthatná jobban a globális felmelegedést, mint az a tény, hogy a Föld második leghidegebb óceánja iszonyatos mértékben felhevült alig tíz év leforgása alatt.
Mi sem bizonyíthatná jobban a globális felmelegedést, mint az a tény, hogy a Föld második leghidegebb óceánja iszonyatos mértékben felhevült alig tíz év leforgása alatt.
Az óceánok hőmérsékleti tendenciái egy ciklikus mintát követve emelkednek és csökkennek, azonban alegújabb kutatások szerint a legújabb kirívó eseteket már nem lehet betudni a természetes folyamatoknak.
Ez a jelentős felmelegedés nemcsak az óceánok és a hozzájuk köthető tengerek élővilágát befolyásolhatják, hanem a hurrikánok és a szelek erősségének fokozódását is előidézhetik, amellyel emberek milliói kerülhetnek veszélybe.
A Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban a Massachusettsi Amherst Egyetem és a Québeci Egyetem tudósai 2 900 évre visszamenőleg le tudták követni az Atlanti-óceán hőmérséklet-ingadozásait a kanadai arktikumból származó üledékrétegek elemzésével.
A minták analíziséből kiderült, hogy rendszeres növekedés és visszaesés történt az Atlanti-óceán hőmérsékletében, egyúttal kimutatták, hogy az elmúlt évtizedben példa nélküli gyorsasággal melegedett fel a tengervíz ebben a régióban.
A kutatócsapat pontosan nem nevezte meg, mi állhat a felmelegedés hátterében, viszont minden jel arra utal, hogy a jelenleg is óriási mértékeket öltő globális klímaváltozás okolható az Atlanti-óceánban kialakult helyzetért.
Az egyre emelkedő hőmérséklet következtében az Atlanti-óceán térségében sokkal elterjedtebbé válhatnak a katasztrófákhoz vezető viharok és hurrikánok, felerősödhetnek az áramlatok, valamint tömeges pusztulás várható a tengeri növény- és állatvilág egyes fajainál, és az is lehetséges, hogy már túl késő lépni annak érdekében, hogy ezeket a negatív hatásokat megállíthassuk.