Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,67 Ft
Euró
389,25 Ft
Font
454,82 Ft
Bitcoin
59,114 $

Egy új injekcióval genetikailag módosítani lehet az agy bizonyos részeit

Nem mindennapi technológiai módszert hoztak létre a tudósok, mostantól ugyanis egy speciális eszközzel előre meghatározott sejteket lehet génmodosításnak alávetni.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Nem mindennapi technológiai módszert hoztak létre a tudósok, mostantól ugyanis egy speciális eszközzel előre meghatározott sejteket lehet génmodosításnak alávetni.

A Tufts Egyetem biomérnöke egy olyan génhackelő készüléket alkottak meg, amivel például specifikusan megcélozhatják a májat, illetve az úgynevezett vér-agy gátat, ami megvédi a központi idegrendszer legfontosabb szervét – olvasható az Angewandte Chemie International Edition tudományos lapban közzétett tanulmányban. Soron kívül Némi csapadékra van kilátás pénteken, de akár 27 fok is lehet napközben

Az előbb említett gát áttörésének köszönhetően genetikailag módosíthatóak az agysejtek is. Mivel az eszközt közvetlenül a véráramba fecskendezve juttatják be a szervezetbe, szinte azonnali genetikai kezelést alkalmazhatnak bármiféle beavatkozás nélkül. A kísérleteket egyelőre csupán laboratóriumi körülmények között hajtották végre egereken, a kutatók viszont abban bíznak, a jövőben embereken is működhet az eljárás.

„Egy olyan módszert hoztunk létre, amivel a lehetséges kezelések széles skáláját, köztük az örökítőanyagok megváltoztatását is szabályozhatjuk.” – mondta Csiaoping Hszü, a tanulmány főszerzője.

Attól függően, hogy éppen egy rákkal küzdő immunsejtet vagy éppen egy neurológiai elváltozás kezelésére kiválasztott agysejtet szeretnének módosítani, Hszü és kollégái képesek finomhangolni a teljes rendszert.

Különböző fehérjék felszínre való eljuttatásával a génmódosító enzimek könnyedén rá tudnak csatlakozni a specifikus sejttípusokhoz, ami korszakalkotó megoldás, hiszen korábban erre nem volt lehetőségük a kutatóknak.

„Az eljárást a gyógyszeriparban használatos kombinatorikus kémia alapvető szabályait vettük figyelembe a szóban forgó eszköz alkatrészeinek megtervezésénél és összeszerelésénél.”

tette hozzá Hszü.

A rendszert egyelőre még embereken nem tesztelték, de ha sikeresen működne, azzal rengeteg betegséget tudnának kezelni az orvosok.

Agyonverte feleségét a volt kazahsztáni gazdasági miniszter, a gyilkosságról felvétel is készült

A férfi az egyik rokonának a tulajdonában lévő étterembe vitte feleségét, ahol a hajánál fogva rángatta, brutális módon ütlegelte és rugdosta, melynek következtében a nő a helyszínen életét vesztette.