Egy speciális enzimmel hatszor gyorsabban lebonthatóak a műanyagok
Igazán különleges enzimkoktélt alkottak meg európai és amerikai kutatók, amely segítségével csökkenthetnének a globális műanyag-szennyezettségi terhelésen.
Igazán különleges enzimkoktélt alkottak meg európai és amerikai kutatók, amely segítségével csökkenthetnének a globális műanyag-szennyezettségi terhelésen.
Bármennyire is szeretnének mindenáron megszabadulni a műanyagtól és annak használatától, sajnos képtelenség manapság teljesen elhagyni őket, néha még a fából vagy bambuszból készült biotermékeket is műanyagzacskóba csomagolják, aminek tényleg semmi értelme nincs.
Ha nem tudjuk helyettesíteni a műanyagokat, akkor a legjobb, ha valamilyen módon eltávolítjuk őket a környezetünkből. A brit Portsmouthi Egyetem és az amerikai Nemzeti Újrahasznosítható Energia Laboratórium (NREL) pontosan ezt akarta elérni, ezért egy olyan enzimet készítettek, amivel hatszor gyorsabban megsemmisíthetőek a műanyagrészecskék – olvasható a Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America tudományos folyóirat legutóbbi számában közzétett tanulmányban.
Lényegében a meglévő PETáz enzim névre hallgató fehérjét vették alapul, amit az Ideonella sakiensis baktériumba ültettek, majd egy másik, MHETáz enzimmel kombinálták a vegyületet.
A szóban forgó mikroorganizmusról már korábban bebizonyították, hogy szeret műanyagot „falatozni”, ezért briliáns ötlet a kutatók részéről, hogy az enzimek keverékével felgyorsították ezeket a bomlási folyamatokat.
Két éve John McGeehan és kollégája, Gregg Beckham véletlenül előállította a PETáz enzimet, miközben éppen a PET-palackok lebontásán fáradoztak – most továbbfejlesztették ezt a korszakalkotó kémiai eljárást: