A Napnál százmilliárdszor nagyobb fekete lyukak segíthetnek az univerzum rejtélyeinek megoldásában
Annak ellenére, hogy a sötét anyag teszi ki a világűr nagy részét, a tudósok még továbbra sem tudják megmagyarázni a viselkedését, ezért kizárólag az ismert objektumok gravitációs hatásaira támaszkodhatnak.
Annak ellenére, hogy a sötét anyag teszi ki a világűr nagy részét, a tudósok még továbbra sem tudják megmagyarázni a viselkedését, ezért kizárólag az ismert objektumok gravitációs hatásaira támaszkodhatnak.
A Cornell Egyetem kutatói által készített, az arXiv.org tudományos portálon közzétett legfrissebb tanulmányból megtudhattuk, hogy a SLAB, vagyis az „elképesztően nagy fekete lyukak” lehetséges jelenlétének bizonyításával sokkal jobban megérthetnék a sötét anyag valódi természetét.
Az eddig felfedezett legnagyobb fekete lyuk, a TON 618 névre keresztelt objektum tömege 66 milliárdszorosa volt a Napnak, a SLAB-ok azonban még ennél is jóval masszívabbak lehetnek.
„Meglepő számunkra, hogy ennyire kevés figyelmet szentelnek a SLAB-oknak, pedig a nyomon követésükkel az univerzum törvényszerűségeinek egy részét meg lehetne magyarázni.” – írta Florian Kuhnel, a Ludwig Maximilian Egyetem elméleti kozmológusa a publikációban.
Még mindig nincs kézzel fogható bizonyíték arra, hogy ezek a gigantikus fekete lyukak léteznének, mint ahogyan a formációjukat megcélzó elméleteket sem alkották meg az asztrofizikusok.
Azt feltételezik, hogy a korábbi hipotézisük helytelen lehetett, miszerint a SLAB-ok kisebb fekete lyukak fúziójával alakultak volna ki, ugyanis a világűr életkora alapján nem tudták volna elérni a szupermasszív méreteiket.
Mindezeket összegezve a tudósok úgy gondolják, az ősrobbanás után a véletlenszerű ingadozások és fluktuációk következtében annyi anyag sűrűsödhetett egy helyre, hogy fekete lyukak jöttek létre, amelyek később SLAB-okká állhattak össze.
Az ilyen ősi fekete lyukakkal lehetne megfejteni a sötét anyag titkait, amely a látható univerzum 80%-át tölti ki, mindemellett semmilyen fényt vagy energiát nem bocsájt ki magából, ezért a tudósok még egyszer sem láthatták.