Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Furcsa, rikítóan fényes galaxisokkal bizonyítható a sötét anyag létezése

Az elmúlt években az asztronómusok két, mindez idáig megmagyarázhatatlan tulajdonságokkal rendelkező galaxist azonosítottak, amelyekben egyáltalán nem volt jelen a sötét anyag – mint kiderült valószínűleg azért, mert egy harmadik, sokkal nagyobb csillaghalmaz szívhatta el előlük a molekulákat.

...svg content...This remarkable spiral galaxy, known as NGC 4651, may look serene and peaceful as it swirls in the vast, silent emptiness of space, but don’t be fooled — it keeps a violent secret. It is believed that this galaxy consumed another smaller galaxy to become the large and beautiful spiral that we observe today. Although only a telescope like the NASA/ESA Hubble Space Telescope, which captured this image, could give us a picture this clear, NGC 4651 can also be observed with an amateur telescope — so if you have a telescope at home and a star-gazing eye, look out for this glittering carnivorous spiral.
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az elmúlt években az asztronómusok két, mindez idáig megmagyarázhatatlan tulajdonságokkal rendelkező galaxist azonosítottak, amelyekben egyáltalán nem volt jelen a sötét anyag – mint kiderült valószínűleg azért, mert egy harmadik, sokkal nagyobb csillaghalmaz szívhatta el előlük a molekulákat.

Az első, sötét anyaggal kapcsolatos elméleteket még az 1930-as években állították fel, amikor megfigyelték, hogy a távoli galaxisok sokkal gyorsabban távolodnak tőlünk, mint arra a látható tömeg alapján számítani lehet, ezért azt feltételezték, hogy egy láthatatlan tényező a felelős a folyamatokért. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Habar az évtizedek alatt egyre több sötét anyagra utaló jelet fogtak a csillagászok, kézzel fogható bizonyítékkal nem tudták alátámasztani hipotéziseiket, leginkább a hiányuk az, amivel sejteni lehet, hogy léteznek.

2018-ben egy különleges, sötét anyag nélküli törpegalaxisra, az NGC 1052-DF2-re (DF2) találtak, egy évvel később pedig még egy hasonló objektumra, az NGC 1052-DF4-re (DF4) bukkantak.

A DF2 és a DF4 is egy harmadik, jóval nagyobb galaxis, az NGC 1052 körül kering, amiről az asztronómusok azt gondolják, hogy méretéből és a fellépő gravitációs erőkből kifolyólag a két törpegalaxisból nagy tömegmennyiséget szakíthat ki.

A kutatócsapat leszimulálta a három galaxis között lejátszódó interakciókat a sötét anyag jelenlétének fényében. A modell alapján rájöttek, hogy a sötét anyagban található részecskék nagyon lassan mozognak és csak ritkán lépnek kapcsolatba egymással, azonban egy új teória szerint egy úgynevezett sötét erővel mégis komoly reakciók jöhetnek létre.

„A tipikus hideg sötét anyag glóriája jelentősen masszív marad még a belső régiók evolúciója során is.”

mondta Hai-Bo Yu, a kutatás vezetője.

A modell segítségével kimutatták, hogy a törpegalaxisoknál mindkét sötét anyag esetében az egymástól való elszakadás tökéletesen működik, így könnyebben reagálhatnak a változásokra. Mindez azért lehetséges, mert az interakciók következtében egyre több sötét anyag részecske lökődhet ki a galaxisok külső régióiba, ahol a folyamatok egyszerűbben mehetnek végbe.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.

Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Donald Trump rövid időn belül másodszorra hívta fel Orbán Viktor miniszterelnököt, akivel minden bizonnyal elsősorban az ukrajnai helyzetről tárgyalt.