Mindössze két napot töltött Föld körüli pályán a rejtélyes kínai újrahasznosítható űrrakéta
Habár az előzetes tervek szerint több hétig kellett volna a világűrben maradnia az egységnek, ideje korán visszatért a Földre a SpaceX vetélytársának kikiáltott űrhajó.
Habár az előzetes tervek szerint több hétig kellett volna a világűrben maradnia az egységnek, ideje korán visszatért a Földre a SpaceX vetélytársának kikiáltott űrhajó.
Szeptember 4-én a kínai Belső-Mongólia tartományban található Csiucsüani Műholdindító Központból egy szigorúan titkos, misztikus tesztrepülést hajtottak végre, amely során az ország első újrahasznosítható rakétáját, a Csang-cseng–2F-et lőtték ki az univerzumba.
A helyi állami hírügynökség legfrissebb jelentése alapján a magyar nevén „Hosszú Menetelés 2F” csupán két napnyi keringés után landolt a Földön, ezzel alulteljesítve a korábbi elvárásokat.
Az űrhajóról nem tudjuk, hogyan néz ki, mit csinál, valamint pontosan hol szállhatott le, ezért továbbra is csak találgatni lehet arról, milyen céljai vannak a kinaiaknak a Csang-cseng–2F-fel kapcsolatban – számolt be róla a Space.com tudományos hírportál.
A SpaceNews mindezeken felül megjegyzi, hogy visszatérése előtt a rejtélyes rakétáról egy furcsa objektum vált le, amiről szakértők azt feltételezik, valamiféle szondaként funkcionálhatott.
A Xinhua News állami weboldal jelentésére alapozhatunk csak, ahol egy rövidke bejegyzésben emlékeztek meg a rakétáról:
A közleményben leírták, hogy a járművet arra tervezték, hogy a jövőben kínai asztronautákat szállíthatnak majd a világűrbe és vissza a Földre, a titkolózás ellenére tehát mégsem katonai céllal építhették.
Jonathan McDowell, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központjának csillagásza a Twitter-fiókján közzétett posztjában arról írt, szerinte az amerikai légierő által megalkotott X-37B titkos kémrepülőgéphez hasonló légi járműről lehetett szó, de az sem kizárt, hogy a SpaceX technológiáját szeretnék saját módra lemásolni.