Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A SpaceX mintájára újrahasznosítható űrhajót lőtt ki a világűrbe Kína

Kína bárminemű felhajtást mellőzve egy teljesen újrahasznosítható egységet állított Föld körüli pályára szombat hajnalban, amivel szinte minden mérnököt és csillagászt megleptek.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Kína bárminemű felhajtást mellőzve egy teljesen újrahasznosítható egységet állított Föld körüli pályára szombat hajnalban, amivel szinte minden mérnököt és csillagászt megleptek.

A Csang–cseng–2F, azaz „Hosszú Menetelés 2F” hordozórakétát hétvégén bocsájtották ki az univerzumba a Csiucsüan Műholdindító Központból. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

A Hszinhua kínai állami hírügynökség weboldala sikerként értékelte a kilövést:

„A tesztrakéta a Föld megkerülése után az előre kijelölt landolási helyszínre térhet vissza, mindeközben az előzetes tervek szerint figyelni fogják, miként működik az újrahasznosítható technológia az űrhajón.”

Egyelőre senki számára sem világos, pontosan mi a célja a Kínai Űrrepülés-tudományi és Technológiai Vállalatnak (CASC) a projekttel, csupán találgatni lehet, hogy esetleg az Elon Musk által vezetett SpaceX-et kívánják lemásolni.

Néhány szakértő azt feltételezi, az amerikaiak titkos X-37B programjára hajazhat a misszió, amely során eddig már hat űrszondát és különféle rakétát állítottak pályára.

Andrew Jones, a kínai űrprogramok specialistája a The Verge portálnak adott interjúban elmondta, meg van győződve róla, hogy az elkövetkező hónapokban a távol-keleti ország egyre több tesztet hajthat végre, ugyanis nem szeretnének elmaradni a rivális Egyesült Államoktól.

A SpaceNews információi alapján Kína 2017-ben jelentette be, hogy 2020-ban újrahasznosítható űrrepülő tesztelésébe kezdhetnek, az előkészítő munkálatoknak pedig azonnal neki is állhattak, hiszen alig három év alatt kibővítették a Csang–cseng–2F kilövésére szánt bázisukat.

A 2017-es jelentésből azt is megtudhattuk, hogy a különleges űrhajót úgy tervezték meg, hogy ember- és teherszállításra egyaránt alkalmas lehessen, ezért nem kizárt az sem, hogy a jövőben a Falcon 9 mintájára a Csang–cseng–2F-fel asztronautákat juttathatnak ki a világűrbe.

Nagy Márton idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.