Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Már 76 gazdag ország bólintott rá a nagy koronavírus-tervre: az USA nem kér belőle

Egyelőre jól haladnak a nagy koronavírus-tervvel, melynek célja, hogy méltányos módon osszák el az országok között a készülő vakcinákat.

Külföld
Author image

A T-800-as

Szerkesztő

Egyelőre jól haladnak a nagy koronavírus-tervvel, melynek célja, hogy méltányos módon osszák el az országok között a készülő vakcinákat.

Sokan tartanak attól, hogy egyes országok nem túl méltányos szerződéseket kötnek bizonyos laboratóriumokkal, és akkora mennyiséget vásárolnak tőlük, ami az első oltási fázisban sok szegényebb, kevésbé tehetős nemzetet érinthet negatívan. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Az Egyesült Államok egy alapvető példa lehet erre, ahol Donald Trump hatalmas mennyiségre kötött szerződést, és több mint kétszer annyi vakcina kerülhet hozzájuk, mint amennyi szükséges lehet. Emellett az államokban továbbra sincs egyetértés az oltásokról, ami miatt tüntetéseket is szerveztek.

A COVAX néven futó koronavírus-terv emiatt is jött létre az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által. A fő cél az, hogy a megvásárolt és beszerzett vakcinákat méltányos módon terjesszék, mert máskülönben még nagyobbak lehetnek az egészségügyi és gazdasági károk., miközben emberek halnak meg.

A CNA beszámolója szerint már 76 gazdag nemzet kötelezte el magát amellett, hogy csatlakozzon a WHO által létrehozott tervhez. Japán, Németország és Norvégia is ezen országok között van, akik elvben már meg is állapodtak abban, hogy a csoporton belül szerzik be a COVID-19 vakcinákat, így azokból nem csinálnak politikai ügyet.

A WHO-nál arra számítanak, hogy hamarosan újabb országok fognak csatlakozni, ami mindenképpen jó hír, hiszen a COVAX célja, hogy a lehető legideálisabb módon osszák szét az oltóanyagokat, amiért hatalmas a kereslet.

Sőt, a COVAX koordinátorai már Kínával is tárgyalnak a potenciális csatlakozásról, amivel egy hatalmas országot nyernének meg maguknak. Egyelőre nincs szó aláírt megállapodásról, de Peking pozitív jeleket adott, és nyitottak lehetnek az együttműködésre.

A stratégia része az alacsonyabb oltási költségek generálása, miközben az emberek a lehető leggyorsabban kapják meg az ellenszert, mellyel rengeteg fertőzöttet gyógyíthatnak meg, ami a legfontosabb célkitűzés.

A COVAX-hoz csatlakozó tehetős országok finanszíroznák az oltóanyag megvásárlását a nemzeti költségvetésükből, valamint partnerségben fognak állni a 92 szerényebb költségvetéssel rendelkező országgal, akik önkéntes adományok révén támogatják az oltások méltányos kiszállításának és felhasználásának tervét.

Ezek után senki számára nem jelenthet meglepetést, hogy az Egyesült Államok kedden közölte, nem csatlakozik a COVAX-hoz, mivel Trump már többször is kifogásolta a WHO részvételét és tervét. Az Európai Unió szerint a tagállamai megvásárolhatják majd a COVAX-on keresztül a potenciális koronavírus-vakcinát, ami Magyarország számára is elérhetővé válhat.

A tervet kidolgozó koordinátorok szeptember 18-ig adtak időt a csatlakozó országok számára a kötelező érvényű kötelezettségvállalásokra. A cél, hogy a COVAX 2 milliárd jóváhagyott oltóanyag-adagot szerezzen be 2021 év végéig.

Jelenleg 9 ilyen oltójelöltről tudni, akik különféle technológiákat és tudományos megközelítéseket alkalmaznak. Néhány ilyen potenciális vakcina már a késői stádiumú állapotában tart a vizsgálatok kapcsán, és az év végére rendelkezésre is állhatnak.