Kínai diákok milliói próbálkoznak a hírhedten kemény főiskolai felvételi vizsgákkal
Ez lesz az első azóta, hogy a kínai kormány feloldotta a koronavírus-járvány miatt bevezetett zéró-Covid politika nyomán hozott járványügyi intézkedéseket.
A CNA jelentése szerint kínai diákok milliói kezdik meg a hírhedten kemény főiskolai felvételiket, az idei pedig azért is különleges, mert ez az első azóta, hogy a kormány feloldotta a járványügyi korlátozásokat, melyek ideje alatt az órákat online formában tartották meg.
A kínai oktatási minisztérium által kiadott hivatalos adatok szerint idén rekordszámú, közel 13 millió diák regisztrált a felvételi vizsgákra. Az AFP-nek nyilatkozó diákok mind arról számoltak be, hogy nagyon izgulnak, többségük pedig az utolsó perceket is kihasználta a tanulásra, míg a szintén ideges szülők a vizsgatermek környékén gyűltek össze.
Sokan piros ruhában jelentek meg a felvételi vizsgák helyszínén, melyről úgy vélik, szerencsét hoz. A középiskolások kínai, angol, matematika és más természettudományos vagy humán tárgyakból tesznek vizsgát, melyek döntő fontosságúak ahhoz, hogy megszerezzék az áhított helyeket Kína legjobb egyetemein.
Sok szülő úgy igyekszik segíteni, hogy havi szinten több száz dollárt költenek magánoktatásra, diplomás tanárokat alkalmaznak, vagy éjszakába nyúlóan tanulnak gyermekeikkel, hogy biztosan jól sikerüljön a példátlanul nehéz felvételi vizsga. Csakhogy a koronavírus-járvány nyomán online formában folyt az oktatás egészen decemberig, ami jelentősen megnehezítette a diákok dolgát is.
Sokan inkább csalással próbálkoznak
Ugyanakkor több diák is arról számolt be, hogy tanáraik mindent megtettek annak érdekében, hogy zavartalan legyen a távoktatás, s esetenként hétvégén is pluszórákat tartottak a tanulóknak, hogy segítsenek nekik felzárkózni. Csakhogy egyes szülők és diákok más módszerekhez folyamodtak.
A hatalmas tét miatt ugyanis sokan új módszereket dolgoztak ki a csalásra: a szülők végzős diákokat béreltek fel, hogy gyermekeik nevében megírják a tesztet, vagy a vizsgázók elektronikus eszközöket rejtettek el ruháikban, hogy aztán azzal kommunikálhassanak a kinti „szakértőkkel”.
A kínai kormány azonban erre is felkészült: idén több tartományban is telepítettek arcfelismerő rendszereket, hogy ily módon biztosítsák, hogy a vizsgázók ne bérelhessenek fel másokat, hogy aztán ők a nevükben írják meg a teszteket. Fokozottan ellenőrzik továbbá a csalásra használható eszközöket, többek között a rejtett mobiltelefonokat, fülhallgatókat és okosórákat is.