Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A klímaváltozás több embert ölhet meg, mint az összes járvány együttvéve

A globális felmelegedés sokkal több áldozatot követelhet, főleg azokban a fejlődő országokban, ahol a hőmérsékletek még a mostaninál is jóval magasabbak lehetnek – tudhattuk meg a legújabb tanulmányból.

Greenbox
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A globális felmelegedés sokkal több áldozatot követelhet, főleg azokban a fejlődő országokban, ahol a hőmérsékletek még a mostaninál is jóval magasabbak lehetnek – tudhattuk meg a legújabb tanulmányból.

A legfrissebb jelentést a National Bureau of Economic Research készítette, és egy egészen tragikus jövőképet vázolnak fel benne. A közel-keleti és afrikai régiókhoz hasonló területeken nagyjából 200 halott eshet 100 ezer lakosra az évszázad végére kizárólag az extrém forróságok miatt, és pontosan úgy, mint a koronavírus-járvány esetében, az idősebbek, valamint a krónikus betegségben szenvedő emberek nagyobb eséllyel halhatnak bele az éghajlat változásába. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

A kutatás szerzői elmondták, ez lehet az első minden részletre kiterjedő elemzés, amelyben pontosan kiszámították, milyen mértékben nőhet meg az elhunytak aránya a klímaváltozás következtében.

Mindez idáig nem nagyon vették figyelembe a halálozási rátánál a gazdasági tényezőket, valamint a Föld hőmérsékletének emelkedését, azonban a főként környezetvédelmi közgazdászokból álló kutatócsapat most egy 41 országból származó adatsorra fókuszálva – ami a világ teljes populációjának 55%-át fedi le – felfedte az összefüggéseket.

Rájöttek, hogy egy enyhe klímaváltozás fennállásánál minden egy tonnányi környezetbe kibocsátott szén-dioxid 17,10 dollárba kerül. A legrosszabb forgatókönyvet számításba véve, miszerint 3 Celsius-fokkal növekszik a globális hőmérséklet, ugyanezen érték 36,60 dollár lehet, 2100-ra pedig 3,2%-kal csökkenhet a teljes GDP az elhalálozások miatt.

A gazdagabb országok könnyebben tudnak majd alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, hiszen a lakosok hamarabb lesznek képesek a pénzükből légkondicionálót vásárolni, valamint a városok a kánikula ideje alatt hűtőközpontokat is létesíthetnek, így a következmények nem válnak jelentőssé.

Az északi régiókban a főleg extrém alacsony hidegek miatt kialakuló halálesetek száma csökkenni fog, mivel a hőmérsékletek enyhülésnek indulnak. Mindezekkel ellentétben a szegényebb gazdasági helyzetben lévő országok képtelenek lesznek az adaptációra és az akklimatizálódásra, ezáltal óriási népvándorlási hullámok jöhetnek létre.

„A gazdagabb országok még a megnövekedett mortalitási ráta ellenére is alkalmazkodhatnak a szituációhoz, mivel többet fognak tudni költeni. Igazából megint csak azok az ártatlan emberek szenvedhetik majd el a klímaváltozás negatív hatásait, akik semmiről sem tehettek.”

magyarázta Amir Jina, a tanulmány társszerzője a The Guardian-nek.

Ha belegondolunk, mekkora problémákat okozott számunkra a koronavírus-járvány kezelése, akkor egy újabb krízis kordában tartásának esélye rendkívül alacsony, ezért a szakemberek arra buzdítják a nagyvállalatokat, hogy a szén-dioxid emisszió mértékletes csökkentésével járuljanak hozzá a tragikus jövőkép megváltoztatásához.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/veszelyes-higanyszinteket-mertek-az-amazonas-halaiban/

Vitályos Eszter Magyar Péternek: „Te beszélsz, aki lenézed a nőket”

Vitályos Eszter kormányszóvivő videón keresztül üzent Magyar Péternek, a Tisza Párt elnökének.