WHO: van különbség a járvány második hulláma és a második tetőpontja között
Dr. Mike Ryan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egészségügyi vészhelyzetek programjának igazgatója pénteken úgy fogalmazott, nincs egységes definíciója a járvány második hullámának és második tetőpontjának, de vannak bizonyos dolgok, ahol élesen elkülönülnek.
Dr. Mike Ryan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egészségügyi vészhelyzetek programjának igazgatója úgy fogalmazott, nincs egységes definíciója a járvány második hullámának és második tetőpontjának, de vannak bizonyos pontok, amikben élesen elkülönülnek.
A globális koronavírus-járvány már a világ legtöbb országában felütötte a fejét, hol enyhébb, hol súlyosabb formában. Főként Európában és Ázsiában tűnik úgy, hogy túl vagyunk az első hullámon, vagy legalábbis az első tetőponton, ám a felélem azóta is Damoklész kardjaként lebeg a fejünk felett, hogy jöhet egy második, még ennél is súlyosabb kör.
Nehéz behatárolni, mikor beszélhetünk a koronavírus második hullámáról vagy második tetőpontjáról, ám Mike Ryan tett erre most egy kísérletet. Korábban is tett már arra vonatkozó megjegyzést a WHO, hogy egyelőre még sehol sem nem tapasztalható második hullám, továbbra is csak második tetőponttal küzdenek az országok.
De mi is az a második hullám? Ryan szerint ebben az esetben a meredek esetszám-növekedés előtt van egy tartósabb időszak, amikor nagyon alacsony vagy jóformán nulla a vírus aktivitása, ezt követően viszont ismételten, nagy mértéket öltve tér vissza. A szakértő megjegyzi, ilyesmi tapasztalható a szezonális influenzával is.
Ezzel szemben a második tetőpont – amivel Ryan szerint most számos ország küzd – amikor egy ország túl van az első hullám tetőpontján, de még nem sikerült a betegséget kellő mértékben visszaszorítani. Egy úgymond tartható állapotba kerül ilyenkor a vírus, ami ugyan kontrollálható, viszont még nem szűnt meg teljesen, és ennek tetejében jön egy újabb meredek esetszám-növekedés.
Ryan arra figyelmeztet, hogy sajnálatos módon előfordulhat, hogy az első hullám közepén elérkezik a második tetőpont, és erre fel érkezik majd később egy második hullám, ezért nem vehető biztosra, hogy csak az egyik vagy a másik valósul meg. A második tetőpont alatt a közösségi terjedés még rendkívül aktív, mert a vírus aktivitását nem tudták visszaszorítani kellő mértékben.
Az egészségügyi szakember meglátása szerint a második tetőpont csakis attól függ, hogy mennyire erős és hatékony kontroll alatt áll a vírus az adott pillanatban. Ha második tetőpontot tapasztal egy ország, az azt jelenti, hogy a vírus még mindig egy olyan módon terjed, ami felett nincsen teljes kontrollja a hatóságoknak.
Ryan ugyanakkor leszögezi, ha egy ország javít a tesztelési kapacitásán, mindenképpen emelkedni fognak az esetszámok, viszont ez nem jelenti szükségszerűen azt, hogy második tetőpont vagy hullám ütötte fel a fejét. Ha a kórházba kerülések száma vagy a halálos áldozatok száma mutat emelkedést, az jobb indikátora annak, hogy a vírus újra felerősödött.
Ezen felül azt is tanácsolja a világ valamennyi országának, hogy ha már alapvetően alacsony a betegség aktivitása, viszont kisebb közösségben egy gócot érzékelnek, arra azonnal rá kell ugrani, ugyanis ha el akarjuk kerülni a második hullámot vagy tetőpontot, akkor az ilyen kisebb gócokat kell még csírájában elfojtani, ugyanis így nem kezd el ismételten burjánzani a vírus.
Kapcsolódó hír: