Nem vezetett különösebb eredményre a Biden és Hszi Csin-Ping közötti megbeszélés
Nagy várakozások voltak a Joe Biden amerikai és Hszi Csin-Ping kínai elnök közötti online megbeszélések kapcsán, de érdemi dolgokban mégsem sikerült előrébb jutni.
Az USA-Kína kapcsolatok évtizedes mélyponton vannak, így a világ érdekében fontos lenne, ha minimum stabilizálnák kapcsolataikat a szuperhatalmak. Az amerikai nyilvánosságot ugyan előre figyelmeztették, hogy ne várjanak sokat, ám azért mégis meglepetésként hatott ez.
Egy név nélkül nyilatkozó amerikai tisztviselő szerint nem történt semmi érdemi áttörés, ezért nincs olyan dolog, amiről érdemes beszámolni – foglalta össze a The Globe and Mail. A két fél ugyanakkor egyetértett abban, hogy a megbeszélés kulturált és tiszteletteljes volt Hszi és Biden között.
Richard McGregor, az ausztrál Lowy Intézet munkatársa kijelentette, hogy már ez is sikernek tekinthető, hogy minimális közeledés történt egymás felé. Megjegyezte ugyanakkor: Kína valószínű még mindig úgy érzi, hogy előnyös pozícióban vannak.
Hszi Csin-Ping ugyanis jövő novemberben zsinórban harmadjára is a Kínai Kommunista Párt vezetésére és így az ország vezetésére pályázik, ezért várhatóan a belföldi politikára fog koncentrálni – amihez pedig fontos, hogy erőt sugározzon a külpolitika terén.
A kommunista vezető egyébként a sajtónak kijelentette, hogy az USA-nak és Kínának előre kell lépnie az együttműködés és a kommunikáció terén. Meglepetésre azonban Joe Bident úgy írta le, mint „egy régi barátot”, aki szeretné, ha megenyhülne.
Biden eközben kijelentette a megbeszélés kapcsán, hogy egyetlen célja volt: megtalálni a közös pontokat, őszintének lenni abban, hogy mik a nézeteltérések és együttműködni a közös érdekek megvalósítása céljából.
Természetesen a két ország közötti legsúlyosabb ütközőpont Tajvan kérdése volt az elmúlt időkben és ez most is szóba került. A beszélgetésről készült leiratok tanulsága szerint Biden kijelentette, hogy egyoldalúan nem kívánja felborítani a Tajvani-szoros békéjét és elismeri Kína elkötelezettségét az „Egy Kína” politikája iránt.
Hszi Csin-Ping is finomított kommunikációján a megbeszélés alatt, ott nem Washingtont, hanem Taipei-t hibáztatta az eszkalálódó feszültségekért. „Aki a tűzzel játszik, ne csodálkozzon, hogy megég” – fogalmazott állítólag.
A megbeszélés részleteit ismerő tisztviselők egyöntetű beszámolója szerint azonban ugyan kiterjedtebb beszélgetést folytatott Biden és Hszi Tajvan ügyéről, viszont semmi új megállapodás vagy kötelezettségvállalás nem történt ez ügyben.