Genetikailag módosított kecskék tejéből készítettek rák kezelésére használható gyógyszert
Kutatók laboratóriumi körülmények között olyan készítményt állítottak elő, mellyel költséghatékonyabbá tudják tenni a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos gyógymódokat.
Kutatók laboratóriumi körülmények között olyan készítményt állítottak elő, mellyel költséghatékonyabbá tudják tenni a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos gyógymódokat.
Genetikailag módosított kecskék a cetuximab nevű rákgyógyszer kémiai alkotóelemeit tartalmazó tejet termeltek – számolt be róla a New Scientist tudományos magazin. A többnyire tüdő-, és vastagbélrák kezelésére alkalmazható szer egészségügyi biztosítás nélkül havi 13 ezer dollárba kerülhet.
A kecskék általi tömeggyártás okán a tudósok azt remélik, hogy a terápia a rászorulók számára sokkal olcsóbb és elérhetőbb lehet a jövőben.
„Jóval gazdaságosabb a cetuximabot az állatokban előállítani, mivel a tejmirigyeik nagy mennyiségű fehérje termelésére képesek”, mondta Götz Laible, az új-zélandi kormány által támogatott AgResearch intézet vezető kutatója.
A szakember hozzátette, mind a gyártók, mind a betegek költségigényeit ki szeretnék elégíteni a legújabb kutatásukkal.
A cetuximab nem csupán amiatt drága, mert kizárólag laboratóriumban lehetséges elkészíteni, hanem főleg azért, mert a proteinjének kémiai struktúrája annyira bonyolult, hogy a gyógyszerészeti cégek külön erre a feladatra tervezett gépek és specifikusan módosított egérsejtkultúrák segítségével tudják csak kivonni belőle az értékes anyagokat.
Bár Laible és csapata által múlt héten közzétett tanulmányban sikeresen bizonyították, hogy a kecskék nagyobb mennyiségben képesek a gyógyszer előállítására, azt egyelőre nem tudták egyértelműen kimutatni, hogy a tej kémiailag van-e annyira tiszta és hatékony, mint az egérsejtes változat.
Ha mégis kiderülne, hogy működik a rendszer, akkor lecsökkenthetnék a rákbetegek pénzügyi kiadásait, ezáltal még több emberi életet menthetnének meg.
Kapcsolódó hír: