Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Íme, az elhúzódó Covid hét jele

A koronavírus okozta fájdalom egyes fertőzöttek számára még a betegség lefolyása után sem ér véget.

...svg content...Fotó: Unsplash/Yuris Alhumaydy
Egészség/Életmód
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Dr. Anthony Fauci a közelmúltban figyelmeztetett a „kissé egyedi koronavírus-fertőzés utáni állapotokra, melyeket általában két csoportra tudjuk osztani”.

„Az egyik, amelyben a szervrendszerek maradványfunkciói vannak, amelyek közvetlenül megmagyarázhatók a szervrendszerek károsodásával. Most azonban számos olyan egyén van, akiknél a vírus kiürülését és a betegség feltételezett, lényegében megszűnését követően olyan jelek és tünetek jelentkeznek, amelyek nem magyarázhatók meg teljesen egy könnyen látható patogén folyamattal. Ezt nevezzük elhúzódó Covidnak, és a tünetek némileg következetesek”.

Szélsőséges fáradtság, néha cselekvőképtelenség

A „szélsőséges, néha cselekvésképtelenné tevő” fáradtság kísérti az elhúzódó koronavírusban szenvedőket. Ez nem csak azt jelenti, hogy egy nehéz munkanap után kicsit álmosak lesznek. Egyeseknél, akik közül sokan a járvány előtt teljesen egészségesek voltak, még az olyan egyszerű feladatok, mint a háztartási feladatok is oda vezethetnek, hogy a szervezetük úgy érzi, képtelen működni.

Megmagyarázhatatlan légszomj

Bizonyára azt várná az ember, hogy a koronavírus – egy légzőszervi betegség – tüdőkárosodást okoz. És ahogyan Dr. Fauci mondta, a szervrendszerek működési zavarai egyenes úton vezetnek a tüdőkárosodáshoz. De az érintetteknek néha megmagyarázhatatlan légszomja is van, mely számos egyéb tünethez vezethet, különösen szorongáshoz, ha úgy érzik, hogy nem kapnak levegőt, vagy attól tartanak, hogy szívrohamot kaphatnak.

Diszautonómia

A diszautonómia a vegetatív idegrendszer (ANS) rendellenességei által okozott egészségügyi állapotok egy csoportjára utal – írja a Cleveland Clinic.

„Az idegrendszernek ez a része irányítja az olyan önkéntelen testfunkciókat, mint a szívverés, a légzés és az emésztés. Ha az ANS nem úgy működik, ahogyan kellene, az szív- és vérnyomásproblémákat, légzési nehézségeket és a hólyagszabályozás elvesztését okozhatja”.

Szívritmuszavar

„A szívritmuszavar túl gyors szívverésre utal. Ennek meghatározása az kortól és fizikai állapottól függhet. Általánosságban elmondható, hogy felnőttek esetében a percenkénti 100 ütésnél (BPM) magasabb pulzusszámot túl gyorsnak tekintik” – írja az American Heart Association.

Depresszió és szorongás

Valószínűleg mondani sem kell, hogy mivel a „régi életednek” látszólag vége, és egy megmagyarázhatatlan betegség tönkreteszi minden pillanatodat, vagy állandó fájdalmakat okoz, az elhúzódó koronavírusban szenvedőknél szorongás vagy depresszió alakulhat ki. Természetesen ennek biológiai oka is lehet, mivel egyesek arról számoltak be, hogy a betegség megzavarja az agyukban lévő szerotonint, ami gyakran migrént okozhat.

Agyi köd

Dr. Fauci figyelmeztetett „az agyi ködnek nevezett állapotra, amely nagyon furcsa, fókuszálásra vagy koncentrációra való képtelenséget jelent, különösen akkor, amikor megpróbálnak követni valamit a számítógép képernyőjén”. Egyeseknél ez hasonlíthat az Alzheimer-kórra. Azok, akik myalgikus encephalomyelitisben, magyarul krónikus fáradtság szindrómában szenvednek, túlságosan is jól ismerik ezt.

Hőhullámok

Túl meleg van? Túl hideg? Mivel a koronavírus megváltoztathatja az immunválaszt és az idegrendszert, az elhúzódó koronavírusban szenvedők néha vadul eltérő testhőmérséklettel küzdenek.

(Yahoo)

Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát

Hivatalossá vált: Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát.