Biztonsági üzemmódba helyezték a kínai és amerikai marsjárókat
A NASA és a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) vörös bolygón tartózkodó egységeivel végzett kutatásokat ideiglenesen fel kellett függeszteni.
Október 2-án kezdődik az úgynevezett Mars-Nap együttállás, melynek következtében a központi csillag pontosan a két égitest közé furakodik. Mivel a vörös bolygónak csak nagyon vékony atmoszférája van, így a Nap káros sugarai bezavarhatnak a szondák működésébe.
A NASA mérnökei azt tartották a legbiztonságosabbnak, hogy egy időre lekapcsolták a rendszereket, ezáltal elkerülhetőek a potenciális károsodások, amiket később lehetetlen lenne orvosolni.
A CNSA szintén hasonló módon járt el, a Tienven-1 marsjáró működését október 2. és október 16. között felfüggesztették, és biztonsági üzemmódba rakták, melynek köszönhetően csak a legfontosabb komponenseket ellenőrzik rajta napról napra.
Teljes leállástól mégsem kell tartani, mivel ez idő alatt folyamatosan tesztelni fogják a modulok épségét, az irányítóközpont szakembereinek pedig lesz elegendő idejük ahhoz, hogy összegezzék az eddig begyűjtött hasznos adatokat.
A Perseverance és Curiosity roverek esetében a meteorológiai mérőműszerek a leállás ideje alatt is funkcionálnak majd, míg az InSight lander továbbra is fel fogja jegyezni az esetleges marsrengéseket, miközben a Nap elhalad a bolygó mellett.