Világszintű ökológiai katasztrófa fenyegeti a Földet
Nagyjából 251 millió évvel ezelőtt a Földön található állat- és növényfajok 90 százaléka kipusztult – kutatók szerint hamarosan hasonló horderejű katasztrófa következhet be.
A toxikus algák és baktériumok burjánzása évszázados magasságokban van, ami azt jelenti, hogy a tiszta ivóvizet lényegében ellepték, melynek végeláthatatlan negatív következményei lehetnek – olvasható a Motherboard magazin legfrissebb számában.
A perm korszakban történt tömeges kihalás szintén a mikroorganizmusok felszaporodásával kezdődött, így minden bizonnyal a közeljövőben is egy hasonló ökológiai katasztrófával nézhetünk szembe.
A Svéd Természettörténeti Múzeum paleobotanikus professzora, Chris Mays szerint párhuzamba állítható a két folyamat, ezért elsődleges célként azt kell kitűznie az emberiségnek, hogy eltávolítsuk a toxikus mikrobákat az édesvízből, illetve csökkenteni kell az üvegházhatású gázok koncentrációját az atmoszférában.
Utóbbira azért van szükség, mert a mikroorganizmusok túltengésére pozitívan hat a megemelkedett hőmérséklet, így az éghajlatváltozás számukra igencsak kellemes környezetet teremtett világszerte.
A 251 millió évvel ezelőtti tömeges kihalást egy intenzív felmelegedési éra előzte meg, mely során masszív vulkánkitörések hevítették fel a bolygót, ami végül a káros gázok túltelítődéséhez vezetett, így nem kaptak elegendő oxigént a növények és az állatok.
Egyelőre jó hírként foghatjuk fel, hogy ez utóbbi még nem fenyegeti a bolygó ökoszisztémáját, azonban ha nem cselekszünk időben, könnyedén elfajulhat a helyzet, ahonnan már nem lesz visszaút.